Järvenpää: väkiluku ja tilastot
Järvenpää: väkiluku on 46 944 (2025), pinta-ala 37,5 km² ja väestötiheys 1 250 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 24 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +14,8 % vuosina 2015–2025.
- 46 944 asukasta
- 37,5 km²
- 1 250 as./km²

Järvenpää lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Järvenpää on väkiluvultaan sijalla 6.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Järvenpää 0,6 %, Uusimaa keskimäärin 8,4 %, koko maassa 6,9 %.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Järvenpää 1,6 %, Uusimaa keskimäärin 3,4 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,6 %.
Tiesitkö?
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 5 258 jalkapallokenttää.
- 67,2 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kerava, 7,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Vantaa (252 956 asukasta), 20 km:n päässä.
Järvenpää: väestönkehitys
Järvenpää: väkiluku oli 40 900 vuonna 2015 ja 46 944 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 44 455 |
| 2021 | 45 226 |
| 2022 | 45 630 |
| 2023 | 46 490 |
| 2024 | 46 871 |
| 2025 | 46 944 |
Järvenpää: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,6 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 72/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,0 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 279/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,6 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 271/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,0 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 70/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,9 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 46/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 25 601 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 23/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,6 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 302/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 40,1 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 15/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 26,7 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 298/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 51,2 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 19/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,3 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 291/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1,8 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 304/308 |
Energia
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,8 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 34/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 56,2 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 14/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,6 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 62/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,2 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 155/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,6 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 302/308 |
Talous
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 3 673 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 29/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 78,4 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 299/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 783 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 37/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 450 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 12/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 13 893 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 28/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,6 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 120/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 76,1 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 147/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 452 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 297/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,7 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 239/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Järvenpää | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 35,5 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 30/308 |
Järvenpää: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,6 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus14,5 % ×1,4
- Teollisuus14,3 % ×1,2
- Koulutus11,1 % ×1,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta9,3 % ×1,3
- Rakentaminen6,3 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,7 % ×0,7
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3,6 % ×1,0
Järvenpää kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Järvenpää?
Kunnassa Järvenpää on 46 944 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 24 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Järvenpää pinta-ala?
Kunnan Järvenpää pinta-ala on 37,5 km² ja väestötiheys 1 250 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Järvenpää väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Järvenpää väkiluku muuttui luvusta 40 900 lukuun 46 944 (+14,8 %).
Missä Järvenpää sijaitsee?
Järvenpää sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,472, pituusaste 25,089.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Järvenpää?
Kunnassa Järvenpää tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 0,6 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Järvenpää?
Kunnassa Järvenpää tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,6 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Järvenpää naapurikunnat?
Kunnan Järvenpää lähimmät kunnat ovat Kerava (7,7 km), Tuusula (8,4 km), Sipoo (14 km), Nurmijärvi (15 km), Pornainen (16 km).