Tuusula: väkiluku ja tilastot
Tuusula: väkiluku on 42 479 (2025), pinta-ala 219,5 km² ja väestötiheys 194 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 27 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +10,5 % vuosina 2015–2025.
- 42 479 asukasta
- 219,5 km²
- 194 as./km²
- 63 m

Tuusula lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Tuusula on väkiluvultaan sijalla 9.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Tuusula 7,1 %, Uusimaa keskimäärin 9,9 %, koko maassa 11,8 %.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Tuusula 4,2 %, Uusimaa keskimäärin 3,4 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Rakentaminen, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,1 %.
Tiesitkö?
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 30 748 jalkapallokenttää.
- 10,4 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kerava, 3,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Vantaa (252 956 asukasta), 12 km:n päässä.
Tuusula: väestönkehitys
Tuusula: väkiluku oli 38 459 vuonna 2015 ja 42 479 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 38 783 |
| 2021 | 39 718 |
| 2022 | 40 384 |
| 2023 | 41 338 |
| 2024 | 42 225 |
| 2025 | 42 479 |
Tuusula: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 16,4 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 53/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 19,4 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 293/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,6 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 271/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,4 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 62/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,1 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 59/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 20 752 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 31/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,7 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 269/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 42,2 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 11/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 49,8 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 252/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 35,9 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 49/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 7,1 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 302/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 9,8 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 295/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,7 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 61/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 55,9 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 17/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,9 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 29/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,7 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 164/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,2 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 297/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 4 657 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 23/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 110,3 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 234/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 34 896 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 12/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 272 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 17/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 14 124 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 27/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,6 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 221/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,8 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 52/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 7,6 /1 000 as. | 28,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 133/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 551 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 218/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 7,4 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 292/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tuusula | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 34,3 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 40/308 |
Tuusula: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Rakentaminen17,1 % ×2,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus15,5 % ×1,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut14,7 % ×0,8
- Teollisuus12,5 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,2 % ×1,1
- Koulutus6,8 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi6,1 % ×1,2
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,6 % ×0,7
Tuusula kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tuusula?
Kunnassa Tuusula on 42 479 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 27 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tuusula pinta-ala?
Kunnan Tuusula pinta-ala on 219,5 km² ja väestötiheys 194 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tuusula väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tuusula väkiluku muuttui luvusta 38 459 lukuun 42 479 (+10,5 %).
Missä Tuusula sijaitsee?
Tuusula sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,403, pituusaste 25,029.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Tuusula?
Kunnassa Tuusula tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 7,1 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Tuusula?
Kunnassa Tuusula tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 4,2 % (2025). Se on sijalla 297 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Tuusula naapurikunnat?
Kunnan Tuusula lähimmät kunnat ovat Kerava (3,9 km), Järvenpää (8,4 km), Vantaa (12 km), Sipoo (13 km), Nurmijärvi (14 km).