Savitaipale: väkiluku ja tilastot
Savitaipale: väkiluku on 3 094 (2025), pinta-ala 539,6 km² ja väestötiheys 5,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 210 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −14,4 % vuosina 2015–2025.
- 3 094 asukasta
- 539,6 km²
- 6 as./km²

Savitaipale lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Karjala: 9 kunnasta Savitaipale on väkiluvultaan sijalla 7.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Savitaipale 51,2 %, Etelä-Karjala keskimäärin 18,4 %, koko maassa 12,7 %.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Savitaipale 864,9 /1 000 as., Etelä-Karjala keskimäärin 161,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,9 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”.
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 75 580 jalkapallokenttää.
- 3,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Lemi, 16,8 km:n päässä.
Savitaipale: väestönkehitys
Savitaipale: väkiluku oli 3 613 vuonna 2015 ja 3 094 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 326 |
| 2021 | 3 261 |
| 2022 | 3 256 |
| 2023 | 3 216 |
| 2024 | 3 188 |
| 2025 | 3 094 |
Savitaipale: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,2 % | 11,8 % | 13,3 % | sija 260/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,7 % | 29,9 % | 31,4 % | sija 37/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,5 vuotta | 47,8 | 48,6 | sija 37/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,5 % | 6,7 % | 3,4 % | sija 208/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 136 kpl | 77 224 | 3 258 449 | sija 201/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,7 % | 6,0 % | 8,4 % | sija 116/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,5 % | 17,9 % | 14,5 % | sija 172/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 63,2 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 172/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 8,9 % | 42,9 % | 10,8 % | sija 177/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,1 % | 12,9 % | 17,1 % | sija 94/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 864,9 /1 000 as. | 161,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 22/308 |
Energia
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,5 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 186/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 29,2 % | 35,2 % | 39,8 % | sija 289/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,9 % | 3,7 % | 5,5 % | sija 259/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,0 % | 21,6 % | 17,2 % | sija 206/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 51,2 % | 18,4 % | 28,9 % | sija 9/308 |
Talous
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 589 kpl | 12 571 | 600 547 | sija 193/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 184,8 /1 000 as. | 100,4 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 54/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 528 €/vuosi | 28 836 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 189/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 792 €/m² | 1 354 €/m² | 1 110 €/m² | sija 166/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 832 kpl | 46 362 | 2 423 433 | sija 223/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,4 % | 14,5 % | 10,7 % | sija 84/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,2 % | 69,0 % | 75,4 % | sija 211/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 598 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 107/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,9 % | 17,6 % | 14,2 % | sija 63/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Savitaipale | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,8 % | 29,4 % | 24,2 % | sija 190/308 |
Savitaipale: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,9 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,8 % ×7,7
- Teollisuus11,0 % ×0,9
- Koulutus9,6 % ×1,3
- Rakentaminen7,5 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,5 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,6 % ×0,9
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,0 % ×0,8
Savitaipale kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Savitaipale?
Kunnassa Savitaipale on 3 094 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 210 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Savitaipale pinta-ala?
Kunnan Savitaipale pinta-ala on 539,6 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Savitaipale väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Savitaipale väkiluku muuttui luvusta 3 613 lukuun 3 094 (−14,4 %).
Missä Savitaipale sijaitsee?
Savitaipale sijaitsee maakunnassa Etelä-Karjala. Leveysaste 61,200, pituusaste 27,683.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Savitaipale?
Kunnassa Savitaipale tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 51,2 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Savitaipale?
Kunnassa Savitaipale tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 864,9 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 22 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Savitaipale naapurikunnat?
Kunnan Savitaipale lähimmät kunnat ovat Lemi (17 km), Taipalsaari (21 km), Lappeenranta (31 km), Luumäki (32 km), Puumala (45 km).