Kuhmo: väkiluku ja tilastot
Kuhmo: väkiluku on 7 300 (2025), pinta-ala 4 808,0 km² ja väestötiheys 1,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 127 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −17,1 % vuosina 2015–2025.
- 7 300 asukasta
- 4 808,0 km²
- 2 as./km²

Kuhmo lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kainuu: 8 kunnasta Kuhmo on väkiluvultaan sijalla 3.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kuhmo 1,6 %, Kainuu keskimäärin 7,7 %, koko maassa 9,3 %.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Kuhmo 5,2 %, Kainuu keskimäärin 11,3 %, koko maassa 27,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,4 %.
Tiesitkö?
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 673 391 jalkapallokenttää.
- 12,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Sotkamo, 55,1 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kajaani (36 370 asukasta), 87 km:n päässä.
Kuhmo: väestönkehitys
Kuhmo: väkiluku oli 8 806 vuonna 2015 ja 7 300 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 8 042 |
| 2021 | 7 928 |
| 2022 | 7 755 |
| 2023 | 7 582 |
| 2024 | 7 483 |
| 2025 | 7 300 |
Kuhmo: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,0 % | 12,4 % | 13,3 % | sija 284/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 42,0 % | 31,8 % | 31,4 % | sija 33/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,6 vuotta | 48,4 | 48,6 | sija 35/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,3 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 221/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 5 081 kpl | 43 053 | 3 258 449 | sija 107/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 1,6 % | 2,0 % | 8,4 % | sija 287/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,2 % | 11,3 % | 14,5 % | sija 296/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 57,9 % | 46,0 % | 64,9 % | sija 210/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 22,2 % | 32,6 % | 10,8 % | sija 90/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 20,7 % | 16,3 % | 17,1 % | sija 98/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 291,4 /1 000 as. | 169,3 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 114/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,1 % | 16,8 % | 3,8 % | sija 23/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 30,5 % | 37,6 % | 39,8 % | sija 284/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,6 % | 7,7 % | 5,5 % | sija 299/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,8 % | 10,9 % | 17,2 % | sija 292/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 40,9 % | 26,9 % | 28,9 % | sija 63/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 985 kpl | 7 427 | 600 547 | sija 130/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 131,6 /1 000 as. | 106,5 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 184/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 177 €/vuosi | 28 748 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 270/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 747 €/m² | 1 153 €/m² | 1 110 €/m² | sija 176/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 451 kpl | 27 030 | 2 423 433 | sija 125/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,9 % | 12,1 % | 10,7 % | sija 45/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,6 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 260/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 39,6 /1 000 as. | 119,0 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 68/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 589 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 128/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,8 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 45/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kuhmo | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,8 % | 26,9 % | 24,2 % | sija 264/308 |
Kuhmo: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,4 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,0 % ×5,3
- Teollisuus11,1 % ×0,9
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus10,2 % ×2,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,0 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi6,0 % ×1,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,0 % ×0,8
- Rakentaminen5,7 % ×0,9
Kuhmo kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kuhmo?
Kunnassa Kuhmo on 7 300 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 127 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kuhmo pinta-ala?
Kunnan Kuhmo pinta-ala on 4 808,0 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kuhmo väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kuhmo väkiluku muuttui luvusta 8 806 lukuun 7 300 (−17,1 %).
Missä Kuhmo sijaitsee?
Kuhmo sijaitsee maakunnassa Kainuu. Leveysaste 64,128, pituusaste 29,518.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kuhmo?
Kunnassa Kuhmo tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,6 % (2025). Se on sijalla 299 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Kuhmo?
Kunnassa Kuhmo tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 5,2 % (2025). Se on sijalla 296 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mitkä ovat kunnan Kuhmo naapurikunnat?
Kunnan Kuhmo lähimmät kunnat ovat Sotkamo (55 km), Nurmes (68 km), Ristijärvi (76 km), Hyrynsalmi (78 km), Paltamo (87 km).