Hyrynsalmi: väkiluku ja tilastot
Hyrynsalmi: väkiluku on 1 984 (2025), pinta-ala 1 421,5 km² ja väestötiheys 1,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 255 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,1 % vuosina 2015–2025.
- 1 984 asukasta
- 1 421,5 km²
- 1 as./km²

Hyrynsalmi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kainuu: 8 kunnasta Hyrynsalmi on väkiluvultaan sijalla 7.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Hyrynsalmi 47,0 %, Kainuu keskimäärin 31,8 %, koko maassa 23,8 %.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Hyrynsalmi 30,2 %, Kainuu keskimäärin 16,3 %, koko maassa 11,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,1 %.
Tiesitkö?
- Kainuu: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Kainuu: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 199 090 jalkapallokenttää.
- 13,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Hyrynsalmi: väestönkehitys
Hyrynsalmi: väkiluku oli 2 422 vuonna 2015 ja 1 984 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 199 |
| 2021 | 2 139 |
| 2022 | 2 094 |
| 2023 | 2 063 |
| 2024 | 2 002 |
| 2025 | 1 984 |
Hyrynsalmi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,6 % | 12,4 % | 13,3 % | sija 289/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 47,0 % | 31,8 % | 31,4 % | sija 6/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,8 vuotta | 48,4 | 48,6 | sija 8/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,8 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 257/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 532 kpl | 43 053 | 3 258 449 | sija 238/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 1,6 % | 2,0 % | 8,4 % | sija 287/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,6 % | 11,3 % | 14,5 % | sija 291/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,8 % | 46,0 % | 64,9 % | sija 184/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,0 % | 32,6 % | 10,8 % | sija 174/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 30,2 % | 16,3 % | 17,1 % | sija 9/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 353,8 /1 000 as. | 169,3 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 101/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,9 % | 16,8 % | 3,8 % | sija 119/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 47,1 % | 37,6 % | 39,8 % | sija 55/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 7,7 % | 5,5 % | sija 296/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,6 % | 10,9 % | 17,2 % | sija 197/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 31,6 % | 26,9 % | 28,9 % | sija 121/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 335 kpl | 7 427 | 600 547 | sija 261/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 167,3 /1 000 as. | 106,5 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 86/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 998 €/vuosi | 28 748 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 283/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 517 kpl | 27 030 | 2 423 433 | sija 261/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,4 % | 12,1 % | 10,7 % | sija 58/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 68,8 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 277/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 596 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 109/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,0 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 95/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hyrynsalmi | Kainuu | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 17,2 % | 26,9 % | 24,2 % | sija 298/308 |
Hyrynsalmi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28,1 % ×1,5
- Kuljetus ja varastointi11,7 % ×2,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus11,3 % ×1,1
- Rakentaminen9,0 % ×1,4
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous7,4 % ×3,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,1 % ×1,2
- Koulutus5,7 % ×0,8
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5,5 % ×1,5
Hyrynsalmi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hyrynsalmi?
Kunnassa Hyrynsalmi on 1 984 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 255 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hyrynsalmi pinta-ala?
Kunnan Hyrynsalmi pinta-ala on 1 421,5 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hyrynsalmi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hyrynsalmi väkiluku muuttui luvusta 2 422 lukuun 1 984 (−18,1 %).
Missä Hyrynsalmi sijaitsee?
Hyrynsalmi sijaitsee maakunnassa Kainuu. Leveysaste 64,676, pituusaste 28,494.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Hyrynsalmi?
Kunnassa Hyrynsalmi tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 47,0 % (2025). Se on sijalla 6 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Hyrynsalmi?
Kunnassa Hyrynsalmi tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 30,2 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mitkä ovat kunnan Hyrynsalmi naapurikunnat?
Kunnan Hyrynsalmi lähimmät kunnat ovat Ristijärvi (23 km), Suomussalmi (30 km), Paltamo (43 km), Puolanka (44 km), Sotkamo (61 km).