Kunta · Pohjois-Savo

Rautavaara: väkiluku ja tilastot

Rautavaara: väkiluku on 1 398 (2025), pinta-ala 1 150,8 km² ja väestötiheys 1,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 278 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −19,5 % vuosina 2015–2025.

  • 1 398 asukasta
  • 1 150,8 km²
  • 1 as./km²
Näkymä kunnasta Rautavaara
Kuva : Agony-fi (fi:User:Agony), Public domain, Wikimedia Commons

Rautavaara lukuina

Väkiluku
1 398
sija 278/308 −19,5 %
Väestötiheys
1as./km²
sija 296/308
Pinta-ala
1 151km²
sija 68/308
Ruotsinkielisten osuus
0,0%
sija 288/308
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus
3,8%
sija 306/308
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus
0,9%
sija 307/308
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)
62,0%
sija 307/308

Tärkeimmät tiedot

Pohjois-Savo: 19 kunnasta Rautavaara on väkiluvultaan sijalla 18.

Ruotsinkielisten osuus: Rautavaara 0,0 %, Pohjois-Savo keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.

Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Rautavaara 3,8 %, Pohjois-Savo keskimäärin 21,6 %, koko maassa 27,0 %.

Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 32,1 %.

Tiesitkö?

Rautavaara: väestönkehitys

1 3471 4941 6411 7882015 : 1 7372016 : 1 7232017 : 1 6982018 : 1 6512019 : 1 6022020 : 1 5612021 : 1 5132022 : 1 4772023 : 1 4242024 : 1 4132025 : 1 398201520172019202120232025

Rautavaara: väkiluku oli 1 737 vuonna 2015 ja 1 398 vuonna 2025.

VuosiVäkiluku
20201 561
20211 513
20221 477
20231 424
20241 413
20251 398

Rautavaara: kaikki tunnusluvut

Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.

Väestö

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Alle 15-vuotiaiden osuus (2025)8,2 %13,3 %13,3 %sija 295/308
Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025)43,1 %27,8 %31,4 %sija 25/308
Väestön keski-ikä (2025)55,5 vuotta46,148,6sija 20/308
Ruotsinkielisten osuus (2025)0,0 %0,1 %0,3 %sija 288/308
Ulkomaan kansalaisten osuus (2025)2,6 %4,3 %3,4 %sija 200/308

Asuminen

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Asuntoja yhteensä (2025)1 090 kpl149 5843 258 449sija 266/308
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025)5,6 %4,6 %8,4 %sija 205/308
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025)3,8 %21,6 %14,5 %sija 306/308
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025)63,0 %38,7 %64,9 %sija 174/308
Kerrostaloasuntojen osuus (2025)7,8 %42,7 %10,8 %sija 192/308
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025)30,6 %12,6 %17,1 %sija 8/308
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025)367,0 /1 000 as.121,6 /1 000 as.190,8 /1 000 as.sija 95/308

Energia

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)2,2 %20,0 %3,8 %sija 198/308
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025)32,2 %39,1 %39,8 %sija 274/308
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)0,9 %6,6 %5,5 %sija 307/308
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)11,0 %10,7 %17,2 %sija 254/308
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)53,6 %23,6 %28,9 %sija 6/308

Talous

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Yritysten toimipaikat (2024)207 kpl26 710600 547sija 286/308
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024)146,5 /1 000 as.107,1 /1 000 as.142,6 /1 000 as.sija 141/308
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024)24 794 €/vuosi29 108 €/vuosi29 078 €/vuosisija 308/308

Työllisyys

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024)404 kpl98 5432 423 433sija 279/308
Työttömien osuus työvoimasta (2024)15,3 %12,5 %10,7 %sija 29/308
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024)62,0 %72,1 %75,4 %sija 307/308

Liikkuminen

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025)587 /1 000 as.495 /1 000 as.583 /1 000 as.sija 136/308

Yhteiskunta

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Pienituloisuusaste (2024)23,0 %15,4 %14,2 %sija 1/307

Koulutus

TunnuslukuRautavaaraPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024)13,7 %30,8 %24,2 %sija 307/308

Rautavaara: toimialat

Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Rautavaara kartalla

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta asukasta on kunnassa Rautavaara?

Kunnassa Rautavaara on 1 398 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 278 308 kunnan joukossa.

Mikä on kunnan Rautavaara pinta-ala?

Kunnan Rautavaara pinta-ala on 1 150,8 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².

Kasvaako kunnan Rautavaara väkiluku?

Vuosina 2015–2025 kunnan Rautavaara väkiluku muuttui luvusta 1 737 lukuun 1 398 (−19,5 %).

Missä Rautavaara sijaitsee?

Rautavaara sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,494, pituusaste 28,299.

Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Rautavaara?

Kunnassa Rautavaara tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.

Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Rautavaara?

Kunnassa Rautavaara tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 3,8 % (2025). Se on sijalla 306 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.

Mitkä ovat kunnan Rautavaara naapurikunnat?

Kunnan Rautavaara lähimmät kunnat ovat Nurmes (42 km), Sonkajärvi (43 km), Lapinlahti (47 km), Juuka (55 km), Iisalmi (55 km).