Kiuruvesi: väkiluku ja tilastot
Kiuruvesi: väkiluku on 7 255 (2025), pinta-ala 1 328,3 km² ja väestötiheys 5,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 128 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,6 % vuosina 2015–2025.
- 7 255 asukasta
- 1 328,3 km²
- 6 as./km²

Kiuruvesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Kiuruvesi on väkiluvultaan sijalla 7.
Ruotsinkielisten osuus: Kiuruvesi 0,0 %, Pohjois-Savo keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Kiuruvesi 27 007 €/vuosi, Pohjois-Savo keskimäärin 29 108 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,4 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 186 039 jalkapallokenttää.
- 3,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Vieremä, 21,3 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Iisalmi (20 205 asukasta), 30 km:n päässä.
Kiuruvesi: väestönkehitys
Kiuruvesi: väkiluku oli 8 600 vuonna 2015 ja 7 255 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 7 854 |
| 2021 | 7 759 |
| 2022 | 7 597 |
| 2023 | 7 475 |
| 2024 | 7 354 |
| 2025 | 7 255 |
Kiuruvesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,7 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 133/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,9 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 111/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,7 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 129/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,7 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 262/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 686 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 119/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,1 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 256/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,6 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 275/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 58,4 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 203/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 19,4 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 101/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 19,6 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 113/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 130,8 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 187/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,9 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 83/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,1 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 248/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,1 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 131/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,5 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 262/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,4 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 52/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 210 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 105/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 164,5 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 96/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 007 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 281/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 796 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 164/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 236 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 138/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 75/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,8 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 192/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 551 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 218/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,2 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 57/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,9 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 262/308 |
Kiuruvesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous24,4 % ×10,0
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,0 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,2 % ×0,8
- Teollisuus7,1 % ×0,6
- Rakentaminen6,9 % ×1,1
- Koulutus6,1 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi4,4 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,0 % ×0,5
Kiuruvesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kiuruvesi?
Kunnassa Kiuruvesi on 7 255 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 128 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kiuruvesi pinta-ala?
Kunnan Kiuruvesi pinta-ala on 1 328,3 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kiuruvesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kiuruvesi väkiluku muuttui luvusta 8 600 lukuun 7 255 (−15,6 %).
Missä Kiuruvesi sijaitsee?
Kiuruvesi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,653, pituusaste 26,619.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Kiuruvesi?
Kunnassa Kiuruvesi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Kiuruvesi?
Kunnassa Kiuruvesi tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 27 007 €/vuosi (2024). Se on sijalla 281 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Mitkä ovat kunnan Kiuruvesi naapurikunnat?
Kunnan Kiuruvesi lähimmät kunnat ovat Vieremä (21 km), Iisalmi (30 km), Pyhäjärvi (32 km), Sonkajärvi (45 km), Pielavesi (47 km).