Inari: väkiluku ja tilastot
Inari: väkiluku on 7 244 (2025), pinta-ala 15 102,0 km² ja väestötiheys 0,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 129 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +6,5 % vuosina 2015–2025.
- 7 244 asukasta
- 15 102,0 km²
- 0 as./km²
- 127 m

Inari lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Inari on väkiluvultaan sijalla 6.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Inari 0,4 %, Lappi keskimäärin 1,6 %, koko maassa 6,9 %.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Inari 3,7 %, Lappi keskimäärin 15,7 %, koko maassa 17,0 %.
Suurin toimiala: Majoitus- ja ravitsemistoiminta, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 15,3 %.
Tiesitkö?
- Lappi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 2 115 123 jalkapallokenttää.
- 37,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Utsjoki, 111,5 km:n päässä.
Inari: väestönkehitys
Inari: väkiluku oli 6 804 vuonna 2015 ja 7 244 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 862 |
| 2021 | 7 008 |
| 2022 | 7 047 |
| 2023 | 7 127 |
| 2024 | 7 224 |
| 2025 | 7 244 |
Inari: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,3 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 228/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,5 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 197/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,1 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 166/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,1 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 82/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 413 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 125/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,4 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 307/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 22,7 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 84/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 58,4 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 203/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 8,8 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 178/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,6 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 66/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 444,0 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 71/308 |
Energia
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 64,6 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 3/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,7 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 117/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,7 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 307/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 23,3 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 194/308 |
Talous
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 945 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 134/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 130,8 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 185/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 869 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 54/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 866 €/m² | 1 493 €/m² | 1 110 €/m² | sija 39/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 365 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 100/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,6 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 250/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,5 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 56/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 806,9 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 5/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 562 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 193/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,4 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 245/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Inari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 27,7 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 92/308 |
Inari: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta15,3 % ×4,1
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13,8 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta13,6 % ×1,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,2 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7,1 % ×1,4
- Koulutus6,2 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi5,7 % ×1,1
- Rakentaminen5,3 % ×0,8
Inari kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Inari?
Kunnassa Inari on 7 244 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 129 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Inari pinta-ala?
Kunnan Inari pinta-ala on 15 102,0 km² ja väestötiheys 0 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Inari väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Inari väkiluku muuttui luvusta 6 804 lukuun 7 244 (+6,5 %).
Missä Inari sijaitsee?
Inari sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 68,905, pituusaste 27,018.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Inari?
Kunnassa Inari tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 0,4 % (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Inari?
Kunnassa Inari tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 3,7 % (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mitkä ovat kunnan Inari naapurikunnat?
Kunnan Inari lähimmät kunnat ovat Utsjoki (111 km), Enontekiö (149 km), Kittilä (164 km), Sodankylä (167 km), Muonio (172 km).