Karstula: väkiluku ja tilastot
Karstula: väkiluku on 3 514 (2025), pinta-ala 887,1 km² ja väestötiheys 4,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 202 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −17,7 % vuosina 2015–2025.
- 3 514 asukasta
- 887,1 km²
- 4 as./km²

Karstula lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Karstula on väkiluvultaan sijalla 13.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Karstula 28,9 %, Keski-Suomi keskimäärin 38,9 %, koko maassa 39,4 %.
Ruotsinkielisten osuus: Karstula 0,1 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,6 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 124 241 jalkapallokenttää.
- 4,7 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kyyjärvi, 22,0 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Saarijärvi (8 763 asukasta), 30 km:n päässä.
Karstula: väestönkehitys
Karstula: väkiluku oli 4 268 vuonna 2015 ja 3 514 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 858 |
| 2021 | 3 774 |
| 2022 | 3 665 |
| 2023 | 3 625 |
| 2024 | 3 573 |
| 2025 | 3 514 |
Karstula: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,4 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 255/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 39,7 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 54/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,3 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 54/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,4 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 215/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 313 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 194/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,3 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 155/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,3 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 228/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 64,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 159/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,5 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 232/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,6 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 83/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 238,8 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 130/308 |
Energia
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,8 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 121/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 28,9 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 290/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,2 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 247/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,3 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 85/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 41,8 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 59/308 |
Talous
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 661 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 179/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 185,0 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 53/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 874 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 228/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 719 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 182/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 247 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 184/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,1 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 98/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,6 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 197/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 621 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 54/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,7 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 67/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Karstula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,5 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 225/308 |
Karstula: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus25,6 % ×2,1
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,2 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous16,8 % ×6,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,9 % ×0,6
- Koulutus5,5 % ×0,7
- Rakentaminen4,3 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,4 % ×0,7
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2,9 % ×0,5
Karstula kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Karstula?
Kunnassa Karstula on 3 514 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 202 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Karstula pinta-ala?
Kunnan Karstula pinta-ala on 887,1 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Karstula väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Karstula väkiluku muuttui luvusta 4 268 lukuun 3 514 (−17,7 %).
Missä Karstula sijaitsee?
Karstula sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,878, pituusaste 24,803.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Karstula?
Kunnassa Karstula tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 28,9 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Karstula?
Kunnassa Karstula tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mitkä ovat kunnan Karstula naapurikunnat?
Kunnan Karstula lähimmät kunnat ovat Kyyjärvi (22 km), Kannonkoski (26 km), Saarijärvi (30 km), Kivijärvi (30 km), Soini (30 km).