Kyyjärvi: väkiluku ja tilastot
Kyyjärvi: väkiluku on 1 129 (2025), pinta-ala 448,2 km² ja väestötiheys 2,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 288 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,1 % vuosina 2015–2025.
- 1 129 asukasta
- 448,2 km²
- 2 as./km²

Kyyjärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Kyyjärvi on väkiluvultaan sijalla 20.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kyyjärvi 1,4 %, Keski-Suomi keskimäärin 9,1 %, koko maassa 9,3 %.
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Kyyjärvi 26 588 €/vuosi, Keski-Suomi keskimäärin 28 659 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 35,6 %.
Tiesitkö?
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 62 776 jalkapallokenttää.
- 7,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Perho, 20,4 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Perho (2 547 asukasta), 20 km:n päässä.
Kyyjärvi: väestönkehitys
Kyyjärvi: väkiluku oli 1 379 vuonna 2015 ja 1 129 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 288 |
| 2021 | 1 232 |
| 2022 | 1 196 |
| 2023 | 1 174 |
| 2024 | 1 155 |
| 2025 | 1 129 |
Kyyjärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,4 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 111/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,3 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 40/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,6 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 67/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,6 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 200/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 714 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 290/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,7 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 203/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,5 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 223/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 71,0 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 84/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,3 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 284/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,0 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 77/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 217,9 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 140/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,5 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 161/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,8 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 235/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,4 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 302/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,2 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 87/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 39,0 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 73/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 203 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 287/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 175,8 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 75/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 588 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 292/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 387 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 282/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,4 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 192/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 75,4 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 151/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 583 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 150/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,1 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 37/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kyyjärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 17,6 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 292/308 |
Kyyjärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus35,6 % ×2,9
- Terveys- ja sosiaalipalvelut14,1 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,0 % ×4,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,4 % ×0,8
- Koulutus5,5 % ×0,7
- Rakentaminen3,7 % ×0,6
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3,7 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,7 % ×0,5
Kyyjärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kyyjärvi?
Kunnassa Kyyjärvi on 1 129 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 288 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kyyjärvi pinta-ala?
Kunnan Kyyjärvi pinta-ala on 448,2 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kyyjärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kyyjärvi väkiluku muuttui luvusta 1 379 lukuun 1 129 (−18,1 %).
Missä Kyyjärvi sijaitsee?
Kyyjärvi sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 63,043, pituusaste 24,564.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kyyjärvi?
Kunnassa Kyyjärvi tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,4 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Kyyjärvi?
Kunnassa Kyyjärvi tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 26 588 €/vuosi (2024). Se on sijalla 292 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Mitkä ovat kunnan Kyyjärvi naapurikunnat?
Kunnan Kyyjärvi lähimmät kunnat ovat Perho (20 km), Karstula (22 km), Soini (26 km), Kivijärvi (27 km), Kannonkoski (36 km).