Utsjoki: väkiluku ja tilastot
Utsjoki: väkiluku on 1 112 (2025), pinta-ala 5 148,4 km² ja väestötiheys 0,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 289 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,0 % vuosina 2015–2025.
- 1 112 asukasta
- 5 148,4 km²
- 0 as./km²

Utsjoki lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Utsjoki on väkiluvultaan sijalla 19.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Utsjoki 31,0 %, Lappi keskimäärin 18,1 %, koko maassa 11,8 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Utsjoki 0,2 %, Lappi keskimäärin 10,0 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,4 %.
Tiesitkö?
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikat”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 721 063 jalkapallokenttää.
- 93,0 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Inari, 111,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Inari (7 244 asukasta), 111 km:n päässä.
Utsjoki: väestönkehitys
Utsjoki: väkiluku oli 1 250 vuonna 2015 ja 1 112 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 219 |
| 2021 | 1 176 |
| 2022 | 1 180 |
| 2023 | 1 139 |
| 2024 | 1 137 |
| 2025 | 1 112 |
Utsjoki: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,0 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 235/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 33,2 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 129/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,0 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 118/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,6 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 88/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,0 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 125/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 796 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 287/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,8 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 265/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 17,2 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 122/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 64,7 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 156/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,0 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 289/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 31,0 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 6/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 871,4 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 21/308 |
Energia
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,2 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 302/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 58,9 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 10/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,6 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 220/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,2 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 173/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,2 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 205/308 |
Talous
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 172 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 294/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 151,3 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 129/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 387 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 89/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 460 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 270/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,4 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 258/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,7 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 105/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 477,5 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 11/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 533 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 250/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,4 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 180/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Utsjoki | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 27,5 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 94/308 |
Utsjoki: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,4 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus13,3 % ×1,2
- Koulutus13,3 % ×1,8
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus13,0 % ×2,6
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,4 % ×3,9
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7,5 % ×2,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,8 % ×0,8
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3,6 % ×0,6
Utsjoki kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Utsjoki?
Kunnassa Utsjoki on 1 112 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 289 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Utsjoki pinta-ala?
Kunnan Utsjoki pinta-ala on 5 148,4 km² ja väestötiheys 0 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Utsjoki väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Utsjoki väkiluku muuttui luvusta 1 250 lukuun 1 112 (−11,0 %).
Missä Utsjoki sijaitsee?
Utsjoki sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 69,908, pituusaste 27,027.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Utsjoki?
Kunnassa Utsjoki tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 31,0 % (2025). Se on sijalla 6 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Utsjoki?
Kunnassa Utsjoki tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,2 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Utsjoki naapurikunnat?
Kunnan Utsjoki lähimmät kunnat ovat Inari (111 km), Enontekiö (216 km), Muonio (255 km), Kittilä (265 km), Sodankylä (278 km).