Kinnula: väkiluku ja tilastot
Kinnula: väkiluku on 1 472 (2025), pinta-ala 460,2 km² ja väestötiheys 3,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 277 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,6 % vuosina 2015–2025.
- 1 472 asukasta
- 460,2 km²
- 3 as./km²

Kinnula lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Kinnula on väkiluvultaan sijalla 17.
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Kinnula 25 684 €/vuosi, Keski-Suomi keskimäärin 28 659 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.
Kerrostaloasuntojen osuus: Kinnula 0,9 %, Keski-Suomi keskimäärin 44,3 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,1 %.
Tiesitkö?
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 64 455 jalkapallokenttää.
- 5,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Lestijärvi, 23,1 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Reisjärvi (2 476 asukasta), 27 km:n päässä.
Kinnula: väestönkehitys
Kinnula: väkiluku oli 1 745 vuonna 2015 ja 1 472 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 597 |
| 2021 | 1 581 |
| 2022 | 1 554 |
| 2023 | 1 523 |
| 2024 | 1 492 |
| 2025 | 1 472 |
Kinnula: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,4 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 38/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 37,2 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 84/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,2 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 138/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,8 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 257/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 859 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 282/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,1 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 256/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,3 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 205/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 70,4 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 90/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 0,9 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 292/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,8 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 80/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 273,8 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 121/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,6 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 182/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,0 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 218/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,3 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 236/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,9 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 227/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,3 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 33/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 248 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 277/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 166,2 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 89/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 25 684 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 305/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 410 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 278/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,4 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 37/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,7 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 259/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 539 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 242/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,4 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 31/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kinnula | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,5 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 278/308 |
Kinnula: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25,1 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous20,0 % ×8,2
- Koulutus9,1 % ×1,2
- Rakentaminen7,9 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,9 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,7 % ×1,3
- Kuljetus ja varastointi4,9 % ×0,9
- Muu palvelutoiminta4,7 % ×1,8
Kinnula kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kinnula?
Kunnassa Kinnula on 1 472 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 277 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kinnula pinta-ala?
Kunnan Kinnula pinta-ala on 460,2 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kinnula väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kinnula väkiluku muuttui luvusta 1 745 lukuun 1 472 (−15,6 %).
Missä Kinnula sijaitsee?
Kinnula sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 63,367, pituusaste 24,967.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Kinnula?
Kunnassa Kinnula tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 25 684 €/vuosi (2024). Se on sijalla 305 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Kinnula?
Kunnassa Kinnula tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 0,9 % (2025). Se on sijalla 292 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Kinnula naapurikunnat?
Kunnan Kinnula lähimmät kunnat ovat Lestijärvi (23 km), Reisjärvi (27 km), Kivijärvi (28 km), Pihtipudas (30 km), Perho (32 km).