Kolari: väkiluku ja tilastot
Kolari: väkiluku on 4 001 (2025), pinta-ala 2 559,4 km² ja väestötiheys 1,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 190 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +4,0 % vuosina 2015–2025.
- 4 001 asukasta
- 2 559,4 km²
- 2 as./km²

Kolari lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Kolari on väkiluvultaan sijalla 9.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Kolari 1 013 /1 000 as., Lappi keskimäärin 191,7 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Kolari 1,0 %, Lappi keskimäärin 1,6 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Majoitus- ja ravitsemistoiminta, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,3 %.
Tiesitkö?
- ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 358 458 jalkapallokenttää.
- 11,6 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kittilä, 59,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kittilä (6 973 asukasta), 60 km:n päässä.
Kolari: väestönkehitys
Kolari: väkiluku oli 3 848 vuonna 2015 ja 4 001 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 925 |
| 2021 | 3 989 |
| 2022 | 3 999 |
| 2023 | 4 011 |
| 2024 | 3 987 |
| 2025 | 4 001 |
Kolari: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,7 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 103/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,7 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 193/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,9 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 196/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,7 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 82/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,1 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 171/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 438 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 188/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 1,0 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 296/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 20,6 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 96/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,8 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 109/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,0 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 250/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,2 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 25/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 796,8 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 24/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 48,5 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 45/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,9 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 136/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,1 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 225/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,7 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 134/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 746 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 161/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 187,1 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 49/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 853 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 112/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 620 €/m² | 1 493 €/m² | 1 110 €/m² | sija 52/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 700 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 162/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,7 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 247/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 81,5 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 43/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 013 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 3/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 588 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 131/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,1 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 209/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kolari | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,1 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 121/308 |
Kolari: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta17,3 % ×4,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,5 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta13,5 % ×1,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,0 % ×1,1
- Taide, viihde ja virkistys6,2 % ×3,2
- Koulutus5,6 % ×0,8
- Rakentaminen5,0 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi4,9 % ×0,9
Kolari kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kolari?
Kunnassa Kolari on 4 001 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 190 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kolari pinta-ala?
Kunnan Kolari pinta-ala on 2 559,4 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kolari väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kolari väkiluku muuttui luvusta 3 848 lukuun 4 001 (+4,0 %).
Missä Kolari sijaitsee?
Kolari sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 67,332, pituusaste 23,789.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kolari?
Kunnassa Kolari tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 013 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 3 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Kolari?
Kunnassa Kolari tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 1,0 % (2025). Se on sijalla 296 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Kolari naapurikunnat?
Kunnan Kolari lähimmät kunnat ovat Kittilä (60 km), Pello (62 km), Muonio (70 km), Ylitornio (112 km), Enontekiö (117 km).