Muonio: väkiluku ja tilastot
Muonio: väkiluku on 2 323 (2025), pinta-ala 1 904,4 km² ja väestötiheys 1,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 240 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −1,5 % vuosina 2015–2025.
- 2 323 asukasta
- 1 904,4 km²
- 1 as./km²

Muonio lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Muonio on väkiluvultaan sijalla 17.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Muonio 631,9 /1 000 as., Lappi keskimäärin 191,7 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Muonio 1,5 %, Lappi keskimäärin 1,6 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,9 %.
Tiesitkö?
- ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 266 727 jalkapallokenttää.
- 15,5 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Enontekiö, 47,3 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kittilä (6 973 asukasta), 62 km:n päässä.
Muonio: väestönkehitys
Muonio: väkiluku oli 2 358 vuonna 2015 ja 2 323 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 297 |
| 2021 | 2 321 |
| 2022 | 2 281 |
| 2023 | 2 325 |
| 2024 | 2 313 |
| 2025 | 2 323 |
Muonio: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,7 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 133/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,3 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 200/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,8 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 201/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,6 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 88/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,1 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 171/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 343 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 248/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 1,5 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 292/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 16,0 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 133/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 72,1 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 73/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,4 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 282/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 20,5 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 102/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 524,8 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 56/308 |
Energia
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,0 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 256/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,9 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 59/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,3 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 159/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,7 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 194/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 32,2 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 117/308 |
Talous
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 374 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 249/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 161,7 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 101/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 869 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 71/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 035 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 199/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 6,5 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 272/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,9 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 67/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 631,9 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 7/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 585 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 144/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,3 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 203/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Muonio | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 28,0 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 90/308 |
Muonio: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,9 % ×1,0
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta18,4 % ×5,0
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta12,4 % ×2,0
- Koulutus8,5 % ×1,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,1 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,8 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7,0 % ×1,4
- Kuljetus ja varastointi4,5 % ×0,9
Muonio kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Muonio?
Kunnassa Muonio on 2 323 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 240 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Muonio pinta-ala?
Kunnan Muonio pinta-ala on 1 904,4 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Muonio väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Muonio väkiluku muuttui luvusta 2 358 lukuun 2 323 (−1,5 %).
Missä Muonio sijaitsee?
Muonio sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 67,959, pituusaste 23,677.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Muonio?
Kunnassa Muonio tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 631,9 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 7 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Muonio?
Kunnassa Muonio tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 1,5 % (2025). Se on sijalla 292 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Muonio naapurikunnat?
Kunnan Muonio lähimmät kunnat ovat Enontekiö (47 km), Kittilä (62 km), Kolari (70 km), Pello (132 km), Sodankylä (137 km).