Iisalmi: väkiluku ja tilastot
Iisalmi: väkiluku on 20 205 (2025), pinta-ala 763,0 km² ja väestötiheys 26,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 54 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −7,9 % vuosina 2015–2025.
- 20 205 asukasta
- 763,0 km²
- 26 as./km²
- 82 m

Iisalmi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Iisalmi on väkiluvultaan sijalla 3.
Ruotsinkielisten osuus: Iisalmi 0,0 %, Pohjois-Savo keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.
Kerrostaloasuntojen osuus: Iisalmi 43,4 %, Pohjois-Savo keskimäärin 42,7 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,5 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 106 864 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Sonkajärvi, 20,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kuopio (126 572 asukasta), 78 km:n päässä.
Iisalmi: väestönkehitys
Iisalmi: väkiluku oli 21 945 vuonna 2015 ja 20 205 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 21 124 |
| 2021 | 20 958 |
| 2022 | 20 801 |
| 2023 | 20 618 |
| 2024 | 20 463 |
| 2025 | 20 205 |
Iisalmi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,3 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 150/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 30,5 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 169/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,3 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 187/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,8 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 134/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 12 232 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 47/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,2 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 253/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,3 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 174/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 41,3 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 272/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 43,4 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 36/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 224/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 52,4 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 245/308 |
Energia
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,9 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 60/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,1 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 79/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,2 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 103/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,9 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 227/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 23,9 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 191/308 |
Talous
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 021 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 57/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 98,8 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 257/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 555 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 187/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 161 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 101/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 8 540 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 46/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,2 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 40/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 71,7 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 245/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 27,5 /1 000 as. | 34,3 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 80/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 527 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 265/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,9 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 102/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Iisalmi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,1 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 121/308 |
Iisalmi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,5 % ×1,1
- Teollisuus20,4 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,0 % ×1,1
- Koulutus8,0 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi6,9 % ×1,3
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,3 % ×0,7
- Rakentaminen5,1 % ×0,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous3,7 % ×1,5
Iisalmi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Iisalmi?
Kunnassa Iisalmi on 20 205 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 54 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Iisalmi pinta-ala?
Kunnan Iisalmi pinta-ala on 763,0 km² ja väestötiheys 26 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Iisalmi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Iisalmi väkiluku muuttui luvusta 21 945 lukuun 20 205 (−7,9 %).
Missä Iisalmi sijaitsee?
Iisalmi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,557, pituusaste 27,188.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Iisalmi?
Kunnassa Iisalmi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Iisalmi?
Kunnassa Iisalmi tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 43,4 % (2025). Se on sijalla 36 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Iisalmi naapurikunnat?
Kunnan Iisalmi lähimmät kunnat ovat Sonkajärvi (21 km), Vieremä (23 km), Lapinlahti (23 km), Kiuruvesi (30 km), Pielavesi (42 km).