Varkaus: väkiluku ja tilastot
Varkaus: väkiluku on 19 433 (2025), pinta-ala 385,6 km² ja väestötiheys 50,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 59 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −10,2 % vuosina 2015–2025.
- 19 433 asukasta
- 385,6 km²
- 50 as./km²

Varkaus lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Varkaus on väkiluvultaan sijalla 4.
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Varkaus 84,1 /1 000 as., Pohjois-Savo keskimäärin 107,1 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Työttömien osuus työvoimasta: Varkaus 16,9 %, Pohjois-Savo keskimäärin 12,5 %, koko maassa 11,7 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,8 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Työttömien osuus työvoimasta”.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Työttömien osuus työvoimasta”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 54 008 jalkapallokenttää.
- 2,7 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Varkaus: väestönkehitys
Varkaus: väkiluku oli 21 638 vuonna 2015 ja 19 433 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 20 278 |
| 2021 | 19 973 |
| 2022 | 19 759 |
| 2023 | 19 727 |
| 2024 | 19 669 |
| 2025 | 19 433 |
Varkaus: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,5 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 250/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,0 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 109/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,8 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 100/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,4 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 75/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 13 171 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 45/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,6 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 205/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,3 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 286/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 36,2 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 282/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 43,5 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 33/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 17,0 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 156/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 65,0 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 227/308 |
Energia
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,5 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 22/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,0 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 202/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,1 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 167/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 25,0 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 51/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,3 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 260/308 |
Talous
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 655 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 78/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 84,1 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 294/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 047 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 215/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 636 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 196/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 7 896 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 49/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 16,9 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 17/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 67,3 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 291/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 526 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 267/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,2 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 36/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Varkaus | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,1 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 121/308 |
Varkaus: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus24,8 % ×2,0
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,1 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,1 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,7 % ×1,1
- Rakentaminen6,1 % ×0,9
- Koulutus5,6 % ×0,8
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,4 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,3 % ×0,8
Varkaus kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Varkaus?
Kunnassa Varkaus on 19 433 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 59 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Varkaus pinta-ala?
Kunnan Varkaus pinta-ala on 385,6 km² ja väestötiheys 50 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Varkaus väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Varkaus väkiluku muuttui luvusta 21 638 lukuun 19 433 (−10,2 %).
Missä Varkaus sijaitsee?
Varkaus sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,314, pituusaste 27,893.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Varkaus?
Kunnassa Varkaus tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 84,1 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 294 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo kunnassa Varkaus?
Kunnassa Varkaus tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo on 16,9 % (2024). Se on sijalla 17 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,7 %.
Mitkä ovat kunnan Varkaus naapurikunnat?
Kunnan Varkaus lähimmät kunnat ovat Joroinen (15 km), Leppävirta (21 km), Rantasalmi (35 km), Pieksämäki (38 km), Heinävesi (40 km).