Muurame: väkiluku ja tilastot
Muurame: väkiluku on 10 646 (2025), pinta-ala 144,1 km² ja väestötiheys 73,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 90 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +8,7 % vuosina 2015–2025.
- 10 646 asukasta
- 144,1 km²
- 74 as./km²

Muurame lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Muurame on väkiluvultaan sijalla 5.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Muurame 40,6 %, Keski-Suomi keskimäärin 32,5 %, koko maassa 34,2 %.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Muurame 1,2 %, Keski-Suomi keskimäärin 4,2 %, koko maassa 7,7 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 29,4 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”.
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 20 178 jalkapallokenttää.
- 4,0 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Muurame: väestönkehitys
Muurame: väkiluku oli 9 791 vuonna 2015 ja 10 646 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 10 267 |
| 2021 | 10 426 |
| 2022 | 10 486 |
| 2023 | 10 551 |
| 2024 | 10 614 |
| 2025 | 10 646 |
Muurame: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 19,7 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 17/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,0 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 279/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,2 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 276/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 290/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 914 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 111/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,4 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 277/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 37,4 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 21/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 58,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 205/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 22,3 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 89/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,0 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 294/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 65,6 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 226/308 |
Energia
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,7 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 89/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 45,0 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 88/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,3 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 12/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,9 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 125/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,1 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 262/308 |
Talous
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 047 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 122/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 98,6 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 258/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 33 137 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 34/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 267 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 87/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 848 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 111/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,7 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 181/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,6 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 54/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 533 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 250/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 7,3 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 294/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Muurame | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 40,6 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 7/308 |
Muurame: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus29,4 % ×2,4
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,1 % ×1,2
- Rakentaminen9,0 % ×1,4
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,9 % ×0,7
- Koulutus7,2 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,2 % ×0,7
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2,9 % ×0,5
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta2,8 % ×0,7
Muurame kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Muurame?
Kunnassa Muurame on 10 646 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 90 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Muurame pinta-ala?
Kunnan Muurame pinta-ala on 144,1 km² ja väestötiheys 74 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Muurame väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Muurame väkiluku muuttui luvusta 9 791 lukuun 10 646 (+8,7 %).
Missä Muurame sijaitsee?
Muurame sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,133, pituusaste 25,675.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Muurame?
Kunnassa Muurame tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 40,6 % (2024). Se on sijalla 7 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Muurame?
Kunnassa Muurame tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 1,2 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mitkä ovat kunnan Muurame naapurikunnat?
Kunnan Muurame lähimmät kunnat ovat Jyväskylä (12 km), Toivakka (22 km), Petäjävesi (29 km), Laukaa (34 km), Luhanka (37 km).