NACE N
Hallinto- ja tukipalvelutoiminta: kuntien sijoitukset
Hallinto- ja tukipalvelutoiminta: työpaikkojen lukumäärä on 175 229, mikä on 7,3 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 30 566 | 7,2 % |
| 2 | Vantaa | 13 729 | 10,9 % |
| 3 | Tampere | 11 529 | 8,3 % |
| 4 | Espoo | 9 995 | 7,3 % |
| 5 | Turku | 9 301 | 8,6 % |
| 6 | Oulu | 6 891 | 7,0 % |
| 7 | Kuopio | 5 046 | 9,1 % |
| 8 | Jyväskylä | 4 694 | 7,1 % |
| 9 | Lahti | 3 946 | 7,8 % |
| 10 | Rovaniemi | 3 073 | 10,4 % |
| 11 | Vaasa | 2 940 | 7,4 % |
| 12 | Pori | 2 758 | 8,0 % |
| 13 | Joensuu | 2 481 | 7,1 % |
| 14 | Hämeenlinna | 2 206 | 7,5 % |
| 15 | Kouvola | 2 194 | 7,6 % |
| 16 | Lappeenranta | 2 119 | 6,8 % |
| 17 | Seinäjoki | 1 936 | 5,8 % |
| 18 | Kotka | 1 862 | 8,9 % |
| 19 | Porvoo | 1 734 | 8,2 % |
| 20 | Kajaani | 1 690 | 10,7 % |
| 21 | Hyvinkää | 1 560 | 7,7 % |
| 22 | Rauma | 1 506 | 9,0 % |
| 23 | Kerava | 1 328 | 10,6 % |
| 24 | Salo | 1 298 | 7,2 % |
| 25 | Järvenpää | 1 280 | 9,3 % |
| 26 | Kokkola | 1 234 | 5,8 % |
| 27 | Mikkeli | 1 146 | 5,3 % |
| 28 | Tuusula | 1 144 | 8,2 % |
| 29 | Lohja | 1 118 | 7,4 % |
| 30 | Nurmijärvi | 1 027 | 8,5 % |
| 31 | Kirkkonummi | 957 | 9,0 % |
| 32 | Nokia | 947 | 8,0 % |
| 33 | Kaarina | 824 | 7,6 % |
| 34 | Pietarsaari | 796 | 7,1 % |
| 35 | Kuusamo | 775 | 13,0 % |
| 36 | Kangasala | 766 | 8,8 % |
| 37 | Imatra | 740 | 8,6 % |
| 38 | Raisio | 705 | 6,1 % |
| 39 | Ylöjärvi | 701 | 6,8 % |
| 40 | Riihimäki | 680 | 5,9 % |
| 41 | Savonlinna | 674 | 5,9 % |
| 42 | Raasepori | 672 | 7,0 % |
| 43 | Lempäälä | 610 | 7,7 % |
| 44 | Varkaus | 603 | 7,7 % |
| 45 | Sastamala | 599 | 7,8 % |
| 46 | Raahe | 569 | 5,8 % |
| 47 | Kittilä | 566 | 13,6 % |
| 48 | Pirkkala | 562 | 5,7 % |
| 49 | Forssa | 557 | 7,7 % |
| 50 | Vihti | 553 | 7,2 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Kittilä | 566 | 13,6 % |
| 2 | Inari | 452 | 13,6 % |
| 3 | Kolari | 223 | 13,5 % |
| 4 | Kuusamo | 775 | 13,0 % |
| 5 | Vantaa | 13 729 | 10,9 % |
| 6 | Eurajoki | 408 | 10,8 % |
| 7 | Kajaani | 1 690 | 10,7 % |
| 8 | Kerava | 1 328 | 10,6 % |
| 9 | Rovaniemi | 3 073 | 10,4 % |
| 10 | Pornainen | 97 | 9,6 % |
| 11 | Järvenpää | 1 280 | 9,3 % |
| 12 | Kuopio | 5 046 | 9,1 % |
| 13 | Rauma | 1 506 | 9,0 % |
| 14 | Kirkkonummi | 957 | 9,0 % |
| 15 | Kotka | 1 862 | 8,9 % |
| 16 | Pöytyä | 201 | 8,8 % |
| 17 | Kangasala | 766 | 8,8 % |
| 18 | Imatra | 740 | 8,6 % |
| 19 | Turku | 9 301 | 8,6 % |
| 20 | Nurmijärvi | 1 027 | 8,5 % |
| 21 | Paltamo | 65 | 8,4 % |
| 22 | Hamina | 501 | 8,3 % |
| 23 | Tampere | 11 529 | 8,3 % |
| 24 | Tuusula | 1 144 | 8,2 % |
| 25 | Vesilahti | 72 | 8,2 % |
| 26 | Porvoo | 1 734 | 8,2 % |
| 27 | Tammela | 140 | 8,1 % |
| 28 | Sotkamo | 369 | 8,1 % |
| 29 | Simo | 48 | 8,1 % |
| 30 | Lemi | 40 | 8,1 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta