NACE D
Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: kuntien sijoitukset
Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: työpaikkojen lukumäärä on 13 170, mikä on 0,5 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 2 162 | 0,5 % |
| 2 | Espoo | 1 834 | 1,3 % |
| 3 | Eurajoki | 1 044 | 27,6 % |
| 4 | Tampere | 625 | 0,5 % |
| 5 | Loviisa | 580 | 12,9 % |
| 6 | Vantaa | 523 | 0,4 % |
| 7 | Oulu | 408 | 0,4 % |
| 8 | Vaasa | 329 | 0,8 % |
| 9 | Turku | 301 | 0,3 % |
| 10 | Jyväskylä | 249 | 0,4 % |
| 11 | Lahti | 237 | 0,5 % |
| 12 | Pori | 215 | 0,6 % |
| 13 | Rovaniemi | 183 | 0,6 % |
| 14 | Kuopio | 179 | 0,3 % |
| 15 | Porvoo | 177 | 0,8 % |
| 16 | Mikkeli | 172 | 0,8 % |
| 17 | Kouvola | 152 | 0,5 % |
| 18 | Seinäjoki | 142 | 0,4 % |
| 19 | Kokkola | 140 | 0,7 % |
| 20 | Joensuu | 139 | 0,4 % |
| 21 | Lappeenranta | 132 | 0,4 % |
| 22 | Kotka | 131 | 0,6 % |
| 23 | Siilinjärvi | 131 | 1,8 % |
| 24 | Pietarsaari | 123 | 1,1 % |
| 25 | Kerava | 119 | 0,9 % |
| 26 | Hämeenlinna | 101 | 0,3 % |
| 27 | Imatra | 91 | 1,1 % |
| 28 | Varkaus | 78 | 1,0 % |
| 29 | Raahe | 73 | 0,7 % |
| 30 | Kannus | 65 | 3,3 % |
| 31 | Jomala | 64 | 2,6 % |
| 32 | Kankaanpää | 62 | 1,2 % |
| 33 | Pirkkala | 58 | 0,6 % |
| 34 | Tornio | 57 | 0,7 % |
| 35 | Kajaani | 56 | 0,4 % |
| 36 | Kemi | 51 | 0,6 % |
| 37 | Maarianhamina - Mariehamn | 49 | 0,5 % |
| 38 | Laitila | 45 | 1,3 % |
| 39 | Eura | 43 | 1,1 % |
| 40 | Virrat | 43 | 1,9 % |
| 41 | Nurmijärvi | 42 | 0,3 % |
| 42 | Harjavalta | 41 | 1,2 % |
| 43 | Heinola | 41 | 0,7 % |
| 44 | Äänekoski | 41 | 0,6 % |
| 45 | Mänttä-Vilppula | 40 | 1,2 % |
| 46 | Ikaalinen | 39 | 1,8 % |
| 47 | Muhos | 38 | 1,5 % |
| 48 | Raasepori | 38 | 0,4 % |
| 49 | Kempele | 37 | 0,5 % |
| 50 | Loimaa | 37 | 0,6 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Eurajoki | 1 044 | 27,6 % |
| 2 | Loviisa | 580 | 12,9 % |
| 3 | Kannus | 65 | 3,3 % |
| 4 | Parikkala | 31 | 2,7 % |
| 5 | Jomala | 64 | 2,6 % |
| 6 | Pello | 21 | 2,1 % |
| 7 | Virrat | 43 | 1,9 % |
| 8 | Siilinjärvi | 131 | 1,8 % |
| 9 | Ikaalinen | 39 | 1,8 % |
| 10 | Muhos | 38 | 1,5 % |
| 11 | Simo | 8 | 1,3 % |
| 12 | Espoo | 1 834 | 1,3 % |
| 13 | Kemijärvi | 27 | 1,3 % |
| 14 | Laitila | 45 | 1,3 % |
| 15 | Ii | 29 | 1,2 % |
| 16 | Harjavalta | 41 | 1,2 % |
| 17 | Mänttä-Vilppula | 40 | 1,2 % |
| 18 | Vimpeli | 11 | 1,2 % |
| 19 | Nakkila | 16 | 1,2 % |
| 20 | Kankaanpää | 62 | 1,2 % |
| 21 | Ähtäri | 21 | 1,1 % |
| 22 | Eura | 43 | 1,1 % |
| 23 | Pietarsaari | 123 | 1,1 % |
| 24 | Imatra | 91 | 1,1 % |
| 25 | Kuhmo | 25 | 1,0 % |
| 26 | Veteli | 10 | 1,0 % |
| 27 | Varkaus | 78 | 1,0 % |
| 28 | Kokemäki | 21 | 1,0 % |
| 29 | Kerava | 119 | 0,9 % |
| 30 | Outokumpu | 21 | 0,9 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta