NACE P
Koulutus: kuntien sijoitukset
Koulutus: työpaikkojen lukumäärä on 177 110, mikä on 7,4 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 26 534 | 6,2 % |
| 2 | Espoo | 13 600 | 10,0 % |
| 3 | Tampere | 10 979 | 7,9 % |
| 4 | Turku | 9 450 | 8,7 % |
| 5 | Oulu | 9 247 | 9,4 % |
| 6 | Jyväskylä | 7 028 | 10,6 % |
| 7 | Vantaa | 5 089 | 4,0 % |
| 8 | Kuopio | 4 801 | 8,7 % |
| 9 | Joensuu | 3 677 | 10,5 % |
| 10 | Lahti | 3 611 | 7,1 % |
| 11 | Vaasa | 3 115 | 7,9 % |
| 12 | Lappeenranta | 2 753 | 8,9 % |
| 13 | Rovaniemi | 2 497 | 8,5 % |
| 14 | Pori | 2 133 | 6,2 % |
| 15 | Hämeenlinna | 2 045 | 7,0 % |
| 16 | Seinäjoki | 2 045 | 6,1 % |
| 17 | Kokkola | 1 798 | 8,5 % |
| 18 | Kouvola | 1 756 | 6,1 % |
| 19 | Mikkeli | 1 699 | 7,9 % |
| 20 | Järvenpää | 1 521 | 11,1 % |
| 21 | Porvoo | 1 469 | 6,9 % |
| 22 | Kotka | 1 314 | 6,3 % |
| 23 | Kajaani | 1 235 | 7,8 % |
| 24 | Lohja | 1 223 | 8,1 % |
| 25 | Hyvinkää | 1 122 | 5,5 % |
| 26 | Nurmijärvi | 1 078 | 8,9 % |
| 27 | Salo | 1 052 | 5,8 % |
| 28 | Rauma | 977 | 5,8 % |
| 29 | Tuusula | 954 | 6,8 % |
| 30 | Kirkkonummi | 912 | 8,6 % |
| 31 | Savonlinna | 865 | 7,6 % |
| 32 | Kaarina | 859 | 7,9 % |
| 33 | Kerava | 854 | 6,8 % |
| 34 | Raasepori | 789 | 8,2 % |
| 35 | Ylöjärvi | 741 | 7,2 % |
| 36 | Nokia | 739 | 6,2 % |
| 37 | Riihimäki | 720 | 6,3 % |
| 38 | Tornio | 718 | 8,3 % |
| 39 | Pietarsaari | 715 | 6,4 % |
| 40 | Vihti | 712 | 9,3 % |
| 41 | Iisalmi | 678 | 8,0 % |
| 42 | Kangasala | 618 | 7,1 % |
| 43 | Imatra | 615 | 7,2 % |
| 44 | Valkeakoski | 607 | 9,3 % |
| 45 | Ylivieska | 605 | 8,6 % |
| 46 | Raisio | 602 | 5,2 % |
| 47 | Maarianhamina - Mariehamn | 581 | 6,0 % |
| 48 | Sastamala | 562 | 7,4 % |
| 49 | Raahe | 561 | 5,7 % |
| 50 | Lempäälä | 544 | 6,8 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Kauniainen | 444 | 19,2 % |
| 2 | Muhos | 367 | 14,8 % |
| 3 | Liminka | 326 | 13,4 % |
| 4 | Kuortane | 171 | 13,2 % |
| 5 | Ilmajoki | 442 | 13,1 % |
| 6 | Luoto | 152 | 13,1 % |
| 7 | Finström | 110 | 12,6 % |
| 8 | Tyrnävä | 155 | 12,0 % |
| 9 | Uurainen | 92 | 11,9 % |
| 10 | Lappajärvi | 87 | 11,9 % |
| 11 | Pälkäne | 203 | 11,8 % |
| 12 | Tammela | 198 | 11,5 % |
| 13 | Nousiainen | 105 | 11,4 % |
| 14 | Taivalkoski | 117 | 11,1 % |
| 15 | Järvenpää | 1 521 | 11,1 % |
| 16 | Ruokolahti | 106 | 11,1 % |
| 17 | Petäjävesi | 80 | 10,9 % |
| 18 | Jyväskylä | 7 028 | 10,6 % |
| 19 | Alajärvi | 355 | 10,6 % |
| 20 | Joensuu | 3 677 | 10,5 % |
| 21 | Virolahti | 97 | 10,5 % |
| 22 | Pyhäjoki | 67 | 10,3 % |
| 23 | Simo | 60 | 10,1 % |
| 24 | Haapavesi | 254 | 10,1 % |
| 25 | Pornainen | 101 | 10,0 % |
| 26 | Vesilahti | 88 | 10,0 % |
| 27 | Espoo | 13 600 | 10,0 % |
| 28 | Nivala | 379 | 10,0 % |
| 29 | Ranua | 112 | 9,9 % |
| 30 | Janakkala | 476 | 9,9 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta