NACE F
Rakentaminen: kuntien sijoitukset
Rakentaminen: työpaikkojen lukumäärä on 155 743, mikä on 6,5 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 17 913 | 4,2 % |
| 2 | Vantaa | 12 276 | 9,7 % |
| 3 | Oulu | 7 597 | 7,7 % |
| 4 | Espoo | 7 514 | 5,5 % |
| 5 | Tampere | 6 118 | 4,4 % |
| 6 | Turku | 5 411 | 5,0 % |
| 7 | Jyväskylä | 4 033 | 6,1 % |
| 8 | Lahti | 3 680 | 7,2 % |
| 9 | Kuopio | 3 601 | 6,5 % |
| 10 | Pori | 2 461 | 7,1 % |
| 11 | Tuusula | 2 388 | 17,1 % |
| 12 | Seinäjoki | 2 196 | 6,5 % |
| 13 | Kouvola | 2 033 | 7,1 % |
| 14 | Lappeenranta | 1 979 | 6,4 % |
| 15 | Rovaniemi | 1 968 | 6,7 % |
| 16 | Hyvinkää | 1 891 | 9,3 % |
| 17 | Vaasa | 1 810 | 4,6 % |
| 18 | Joensuu | 1 800 | 5,2 % |
| 19 | Nurmijärvi | 1 792 | 14,8 % |
| 20 | Porvoo | 1 698 | 8,0 % |
| 21 | Pirkkala | 1 565 | 15,9 % |
| 22 | Hämeenlinna | 1 463 | 5,0 % |
| 23 | Kokkola | 1 296 | 6,1 % |
| 24 | Lohja | 1 273 | 8,5 % |
| 25 | Kotka | 1 207 | 5,8 % |
| 26 | Kerava | 1 166 | 9,3 % |
| 27 | Mikkeli | 1 140 | 5,3 % |
| 28 | Raisio | 1 131 | 9,8 % |
| 29 | Kaarina | 1 114 | 10,3 % |
| 30 | Salo | 1 105 | 6,1 % |
| 31 | Ylöjärvi | 1 068 | 10,4 % |
| 32 | Rauma | 1 024 | 6,1 % |
| 33 | Kempele | 955 | 13,6 % |
| 34 | Kajaani | 888 | 5,6 % |
| 35 | Lempäälä | 867 | 10,9 % |
| 36 | Järvenpää | 866 | 6,3 % |
| 37 | Vihti | 850 | 11,1 % |
| 38 | Lieto | 847 | 11,9 % |
| 39 | Kirkkonummi | 846 | 7,9 % |
| 40 | Kangasala | 822 | 9,4 % |
| 41 | Raasepori | 765 | 7,9 % |
| 42 | Sipoo | 765 | 10,7 % |
| 43 | Mäntsälä | 737 | 12,4 % |
| 44 | Tornio | 728 | 8,4 % |
| 45 | Pietarsaari | 719 | 6,4 % |
| 46 | Nokia | 708 | 5,9 % |
| 47 | Riihimäki | 708 | 6,1 % |
| 48 | Siilinjärvi | 646 | 9,1 % |
| 49 | Orimattila | 590 | 13,2 % |
| 50 | Raahe | 577 | 5,9 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Rusko | 344 | 17,6 % |
| 2 | Tuusula | 2 388 | 17,1 % |
| 3 | Pirkkala | 1 565 | 15,9 % |
| 4 | Aura | 169 | 15,1 % |
| 5 | Pornainen | 151 | 15,0 % |
| 6 | Nurmijärvi | 1 792 | 14,8 % |
| 7 | Nousiainen | 130 | 14,1 % |
| 8 | Askola | 166 | 14,0 % |
| 9 | Hausjärvi | 233 | 13,9 % |
| 10 | Masku | 319 | 13,8 % |
| 11 | Simo | 81 | 13,7 % |
| 12 | Kempele | 955 | 13,6 % |
| 13 | Loppi | 238 | 13,6 % |
| 14 | Pyhäjoki | 88 | 13,5 % |
| 15 | Orimattila | 590 | 13,2 % |
| 16 | Ylitornio | 138 | 12,9 % |
| 17 | Uurainen | 98 | 12,7 % |
| 18 | Mäntsälä | 737 | 12,4 % |
| 19 | Pöytyä | 278 | 12,2 % |
| 20 | Liminka | 294 | 12,1 % |
| 21 | Luoto | 140 | 12,1 % |
| 22 | Jomala | 299 | 12,0 % |
| 23 | Lieto | 847 | 11,9 % |
| 24 | Sonkajärvi | 125 | 11,9 % |
| 25 | Sotkamo | 529 | 11,7 % |
| 26 | Padasjoki | 72 | 11,6 % |
| 27 | Inkoo | 142 | 11,4 % |
| 28 | Tyrnävä | 144 | 11,1 % |
| 29 | Vihti | 850 | 11,1 % |
| 30 | Kontiolahti | 409 | 11,1 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta