NACE A
Maatalous, metsätalous ja kalatalous: kuntien sijoitukset
Maatalous, metsätalous ja kalatalous: työpaikkojen lukumäärä on 58 339, mikä on 2,4 % koko maan kokonaismäärästä. Kuopio on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Kuopio | 1 304 | 2,4 % |
| 2 | Närpiö | 1 164 | 25,2 % |
| 3 | Salo | 902 | 5,0 % |
| 4 | Kouvola | 804 | 2,8 % |
| 5 | Seinäjoki | 749 | 2,2 % |
| 6 | Kurikka | 747 | 11,0 % |
| 7 | Hämeenlinna | 692 | 2,4 % |
| 8 | Kauhava | 650 | 10,8 % |
| 9 | Joensuu | 643 | 1,8 % |
| 10 | Mikkeli | 628 | 2,9 % |
| 11 | Savonlinna | 605 | 5,3 % |
| 12 | Helsinki | 593 | 0,1 % |
| 13 | Oulu | 546 | 0,6 % |
| 14 | Kiuruvesi | 539 | 24,4 % |
| 15 | Kokkola | 511 | 2,4 % |
| 16 | Loimaa | 508 | 8,5 % |
| 17 | Sastamala | 505 | 6,6 % |
| 18 | Pori | 483 | 1,4 % |
| 19 | Rovaniemi | 482 | 1,6 % |
| 20 | Kalajoki | 471 | 10,8 % |
| 21 | Jyväskylä | 453 | 0,7 % |
| 22 | Nurmes | 449 | 14,6 % |
| 23 | Lappeenranta | 446 | 1,4 % |
| 24 | Lapinlahti | 441 | 16,7 % |
| 25 | Nivala | 421 | 11,1 % |
| 26 | Kauhajoki | 412 | 8,1 % |
| 27 | Uusikaarlepyy | 408 | 12,8 % |
| 28 | Pieksämäki | 396 | 6,2 % |
| 29 | Pedersören kunta | 385 | 8,8 % |
| 30 | Orimattila | 381 | 8,5 % |
| 31 | Siikalatva | 378 | 22,9 % |
| 32 | Huittinen | 366 | 9,2 % |
| 33 | Kitee | 361 | 12,3 % |
| 34 | Raasepori | 358 | 3,7 % |
| 35 | Turku | 357 | 0,3 % |
| 36 | Laitila | 347 | 9,7 % |
| 37 | Joroinen | 346 | 27,5 % |
| 38 | Pöytyä | 344 | 15,0 % |
| 39 | Kajaani | 343 | 2,2 % |
| 40 | Ilmajoki | 342 | 10,2 % |
| 41 | Alavus | 341 | 9,5 % |
| 42 | Siikajoki | 335 | 21,7 % |
| 43 | Hollola | 331 | 5,8 % |
| 44 | Lohja | 329 | 2,2 % |
| 45 | Juva | 327 | 18,8 % |
| 46 | Somero | 325 | 12,5 % |
| 47 | Vieremä | 324 | 18,2 % |
| 48 | Saarijärvi | 321 | 12,0 % |
| 49 | Lapua | 318 | 7,2 % |
| 50 | Iisalmi | 317 | 3,7 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Punkalaidun | 200 | 27,9 % |
| 2 | Joroinen | 346 | 27,5 % |
| 3 | Närpiö | 1 164 | 25,2 % |
| 4 | Kiuruvesi | 539 | 24,4 % |
| 5 | Pielavesi | 258 | 24,0 % |
| 6 | Siikalatva | 378 | 22,9 % |
| 7 | Siikajoki | 335 | 21,7 % |
| 8 | Rantasalmi | 204 | 21,2 % |
| 9 | Sysmä | 194 | 21,1 % |
| 10 | Polvijärvi | 182 | 19,8 % |
| 11 | Veteli | 187 | 19,0 % |
| 12 | Sonkajärvi | 199 | 19,0 % |
| 13 | Juva | 327 | 18,8 % |
| 14 | Savitaipale | 152 | 18,8 % |
| 15 | Rautalampi | 151 | 18,6 % |
| 16 | Toholampi | 180 | 18,4 % |
| 17 | Teuva | 262 | 18,2 % |
| 18 | Vieremä | 324 | 18,2 % |
| 19 | Parikkala | 206 | 18,1 % |
| 20 | Luumäki | 203 | 17,9 % |
| 21 | Sauvo | 124 | 17,7 % |
| 22 | Posio | 142 | 17,0 % |
| 23 | Pihtipudas | 219 | 16,9 % |
| 24 | Karstula | 207 | 16,8 % |
| 25 | Lapinlahti | 441 | 16,7 % |
| 26 | Kangasniemi | 247 | 16,3 % |
| 27 | Perho | 132 | 16,3 % |
| 28 | Mynämäki | 300 | 15,8 % |
| 29 | Taivalkoski | 166 | 15,8 % |
| 30 | Tohmajärvi | 175 | 15,6 % |
Muut toimialat
Kaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta