NACE O
Julkinen hallinto ja maanpuolustus: kuntien sijoitukset
Julkinen hallinto ja maanpuolustus: työpaikkojen lukumäärä on 118 973, mikä on 5,0 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 33 819 | 7,9 % |
| 2 | Turku | 6 189 | 5,7 % |
| 3 | Tampere | 6 087 | 4,4 % |
| 4 | Vantaa | 4 385 | 3,5 % |
| 5 | Oulu | 4 075 | 4,1 % |
| 6 | Jyväskylä | 3 984 | 6,0 % |
| 7 | Espoo | 3 551 | 2,6 % |
| 8 | Kuopio | 2 678 | 4,8 % |
| 9 | Rovaniemi | 2 485 | 8,4 % |
| 10 | Kouvola | 2 465 | 8,6 % |
| 11 | Vaasa | 2 428 | 6,1 % |
| 12 | Hämeenlinna | 2 158 | 7,4 % |
| 13 | Joensuu | 2 156 | 6,2 % |
| 14 | Lappeenranta | 1 863 | 6,0 % |
| 15 | Lahti | 1 784 | 3,5 % |
| 16 | Pori | 1 671 | 4,8 % |
| 17 | Mikkeli | 1 523 | 7,1 % |
| 18 | Kajaani | 1 506 | 9,6 % |
| 19 | Seinäjoki | 1 488 | 4,4 % |
| 20 | Kotka | 942 | 4,5 % |
| 21 | Riihimäki | 890 | 7,7 % |
| 22 | Kirkkonummi | 803 | 7,5 % |
| 23 | Porvoo | 704 | 3,3 % |
| 24 | Maarianhamina - Mariehamn | 696 | 7,2 % |
| 25 | Säkylä | 685 | 22,4 % |
| 26 | Siilinjärvi | 677 | 9,6 % |
| 27 | Kokkola | 675 | 3,2 % |
| 28 | Hattula | 653 | 23,9 % |
| 29 | Hyvinkää | 634 | 3,1 % |
| 30 | Imatra | 610 | 7,1 % |
| 31 | Raasepori | 569 | 5,9 % |
| 32 | Kankaanpää | 535 | 10,2 % |
| 33 | Pirkkala | 521 | 5,3 % |
| 34 | Järvenpää | 505 | 3,7 % |
| 35 | Sodankylä | 433 | 11,0 % |
| 36 | Lohja | 425 | 2,8 % |
| 37 | Hamina | 419 | 7,0 % |
| 38 | Kerava | 417 | 3,3 % |
| 39 | Rauma | 401 | 2,4 % |
| 40 | Salo | 399 | 2,2 % |
| 41 | Kemi | 393 | 4,9 % |
| 42 | Tuusula | 381 | 2,7 % |
| 43 | Savonlinna | 350 | 3,1 % |
| 44 | Virolahti | 342 | 37,1 % |
| 45 | Ylöjärvi | 342 | 3,3 % |
| 46 | Raisio | 326 | 2,8 % |
| 47 | Ylivieska | 312 | 4,5 % |
| 48 | Loimaa | 294 | 4,9 % |
| 49 | Iisalmi | 290 | 3,4 % |
| 50 | Tornio | 290 | 3,3 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Virolahti | 342 | 37,1 % |
| 2 | Hattula | 653 | 23,9 % |
| 3 | Säkylä | 685 | 22,4 % |
| 4 | Tohmajärvi | 189 | 16,9 % |
| 5 | Sonkajärvi | 151 | 14,4 % |
| 6 | Salla | 137 | 13,0 % |
| 7 | Sodankylä | 433 | 11,0 % |
| 8 | Kankaanpää | 535 | 10,2 % |
| 9 | Haapajärvi | 255 | 10,2 % |
| 10 | Kuhmo | 247 | 10,2 % |
| 11 | Kajaani | 1 506 | 9,6 % |
| 12 | Siilinjärvi | 677 | 9,6 % |
| 13 | Kouvola | 2 465 | 8,6 % |
| 14 | Rovaniemi | 2 485 | 8,4 % |
| 15 | Kemijärvi | 178 | 8,3 % |
| 16 | Lieksa | 256 | 8,3 % |
| 17 | Suomussalmi | 161 | 8,2 % |
| 18 | Hanko | 283 | 8,0 % |
| 19 | Helsinki | 33 819 | 7,9 % |
| 20 | Riihimäki | 890 | 7,7 % |
| 21 | Kirkkonummi | 803 | 7,5 % |
| 22 | Ähtäri | 137 | 7,4 % |
| 23 | Hämeenlinna | 2 158 | 7,4 % |
| 24 | Ilomantsi | 89 | 7,3 % |
| 25 | Maarianhamina - Mariehamn | 696 | 7,2 % |
| 26 | Imatra | 610 | 7,1 % |
| 27 | Parikkala | 81 | 7,1 % |
| 28 | Inari | 235 | 7,1 % |
| 29 | Mikkeli | 1 523 | 7,1 % |
| 30 | Hamina | 419 | 7,0 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta