NACE H
Kuljetus ja varastointi: kuntien sijoitukset
Kuljetus ja varastointi: työpaikkojen lukumäärä on 124 315, mikä on 5,2 % koko maan kokonaismäärästä. Vantaa on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Vantaa | 19 548 | 15,5 % |
| 2 | Helsinki | 18 703 | 4,4 % |
| 3 | Turku | 5 331 | 4,9 % |
| 4 | Tampere | 4 800 | 3,5 % |
| 5 | Oulu | 4 408 | 4,5 % |
| 6 | Espoo | 3 310 | 2,4 % |
| 7 | Lahti | 2 530 | 5,0 % |
| 8 | Jyväskylä | 2 459 | 3,7 % |
| 9 | Kuopio | 2 418 | 4,4 % |
| 10 | Maarianhamina - Mariehamn | 2 220 | 23,0 % |
| 11 | Kotka | 2 101 | 10,0 % |
| 12 | Seinäjoki | 1 983 | 5,9 % |
| 13 | Kouvola | 1 803 | 6,3 % |
| 14 | Pori | 1 665 | 4,8 % |
| 15 | Sipoo | 1 591 | 22,3 % |
| 16 | Lappeenranta | 1 537 | 4,9 % |
| 17 | Rovaniemi | 1 427 | 4,8 % |
| 18 | Joensuu | 1 402 | 4,0 % |
| 19 | Vaasa | 1 244 | 3,1 % |
| 20 | Rauma | 1 093 | 6,5 % |
| 21 | Kokkola | 1 050 | 4,9 % |
| 22 | Hämeenlinna | 1 009 | 3,4 % |
| 23 | Lieto | 933 | 13,2 % |
| 24 | Mikkeli | 852 | 4,0 % |
| 25 | Tuusula | 846 | 6,1 % |
| 26 | Porvoo | 816 | 3,8 % |
| 27 | Salo | 804 | 4,4 % |
| 28 | Kerava | 757 | 6,0 % |
| 29 | Nurmijärvi | 706 | 5,8 % |
| 30 | Pirkkala | 679 | 6,9 % |
| 31 | Hyvinkää | 628 | 3,1 % |
| 32 | Hamina | 604 | 10,1 % |
| 33 | Riihimäki | 602 | 5,2 % |
| 34 | Iisalmi | 581 | 6,9 % |
| 35 | Lempäälä | 571 | 7,2 % |
| 36 | Raahe | 567 | 5,8 % |
| 37 | Hanko | 564 | 16,0 % |
| 38 | Nokia | 555 | 4,7 % |
| 39 | Kajaani | 534 | 3,4 % |
| 40 | Savonlinna | 515 | 4,5 % |
| 41 | Ylöjärvi | 508 | 4,9 % |
| 42 | Kangasala | 475 | 5,4 % |
| 43 | Lohja | 461 | 3,1 % |
| 44 | Kuusamo | 430 | 7,2 % |
| 45 | Kaarina | 423 | 3,9 % |
| 46 | Raasepori | 409 | 4,2 % |
| 47 | Kemi | 408 | 5,1 % |
| 48 | Imatra | 403 | 4,7 % |
| 49 | Raisio | 390 | 3,4 % |
| 50 | Huittinen | 379 | 9,5 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Maarianhamina - Mariehamn | 2 220 | 23,0 % |
| 2 | Sipoo | 1 591 | 22,3 % |
| 3 | Hanko | 564 | 16,0 % |
| 4 | Vantaa | 19 548 | 15,5 % |
| 5 | Paltamo | 109 | 14,0 % |
| 6 | Lieto | 933 | 13,2 % |
| 7 | Keminmaa | 341 | 12,1 % |
| 8 | Kokemäki | 245 | 11,2 % |
| 9 | Kannus | 215 | 11,0 % |
| 10 | Toholampi | 105 | 10,7 % |
| 11 | Pello | 103 | 10,2 % |
| 12 | Pornainen | 102 | 10,1 % |
| 13 | Vesilahti | 89 | 10,1 % |
| 14 | Hamina | 604 | 10,1 % |
| 15 | Kotka | 2 101 | 10,0 % |
| 16 | Taipalsaari | 75 | 9,9 % |
| 17 | Huittinen | 379 | 9,5 % |
| 18 | Loppi | 164 | 9,3 % |
| 19 | Rusko | 177 | 9,0 % |
| 20 | Kristiinankaupunki | 210 | 9,0 % |
| 21 | Kaavi | 64 | 8,9 % |
| 22 | Jomala | 215 | 8,6 % |
| 23 | Inkoo | 105 | 8,5 % |
| 24 | Perho | 68 | 8,4 % |
| 25 | Uurainen | 64 | 8,3 % |
| 26 | Kuortane | 106 | 8,2 % |
| 27 | Viitasaari | 167 | 7,8 % |
| 28 | Luumäki | 86 | 7,6 % |
| 29 | Kittilä | 315 | 7,6 % |
| 30 | Siikalatva | 125 | 7,6 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta