NACE B
Kaivostoiminta ja louhinta: kuntien sijoitukset
Kaivostoiminta ja louhinta: työpaikkojen lukumäärä on 6 303, mikä on 0,3 % koko maan kokonaismäärästä. Sotkamo on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Sotkamo | 976 | 21,5 % |
| 2 | Sodankylä | 708 | 18,0 % |
| 3 | Kittilä | 529 | 12,8 % |
| 4 | Keminmaa | 441 | 15,6 % |
| 5 | Siilinjärvi | 229 | 3,2 % |
| 6 | Rovaniemi | 202 | 0,7 % |
| 7 | Nivala | 180 | 4,7 % |
| 8 | Kalajoki | 178 | 4,1 % |
| 9 | Oulu | 143 | 0,1 % |
| 10 | Vantaa | 112 | 0,1 % |
| 11 | Lappeenranta | 109 | 0,4 % |
| 12 | Salo | 89 | 0,5 % |
| 13 | Helsinki | 86 | 0,0 % |
| 14 | Parainen | 78 | 1,6 % |
| 15 | Pyhäjärvi | 78 | 5,7 % |
| 16 | Tornio | 67 | 0,8 % |
| 17 | Kuopio | 63 | 0,1 % |
| 18 | Jyväskylä | 61 | 0,1 % |
| 19 | Raahe | 55 | 0,6 % |
| 20 | Eurajoki | 53 | 1,4 % |
| 21 | Outokumpu | 50 | 2,2 % |
| 22 | Seinäjoki | 49 | 0,1 % |
| 23 | Ilomantsi | 48 | 3,9 % |
| 24 | Pirkkala | 43 | 0,4 % |
| 25 | Vieremä | 42 | 2,4 % |
| 26 | Parkano | 41 | 1,8 % |
| 27 | Kouvola | 38 | 0,1 % |
| 28 | Kurikka | 38 | 0,6 % |
| 29 | Kauhajoki | 37 | 0,7 % |
| 30 | Kemiönsaari | 37 | 1,8 % |
| 31 | Tyrnävä | 36 | 2,8 % |
| 32 | Lapinlahti | 33 | 1,3 % |
| 33 | Siikalatva | 33 | 2,0 % |
| 34 | Ranua | 32 | 2,8 % |
| 35 | Joensuu | 31 | 0,1 % |
| 36 | Sastamala | 30 | 0,4 % |
| 37 | Tuusula | 30 | 0,2 % |
| 38 | Ilmajoki | 29 | 0,9 % |
| 39 | Mustasaari | 28 | 0,5 % |
| 40 | Huittinen | 26 | 0,7 % |
| 41 | Hämeenlinna | 25 | 0,1 % |
| 42 | Pori | 25 | 0,1 % |
| 43 | Somero | 25 | 1,0 % |
| 44 | Virolahti | 25 | 2,7 % |
| 45 | Espoo | 24 | 0,0 % |
| 46 | Hyvinkää | 24 | 0,1 % |
| 47 | Orimattila | 23 | 0,5 % |
| 48 | Kuusamo | 21 | 0,4 % |
| 49 | Lahti | 20 | 0,0 % |
| 50 | Loimaa | 20 | 0,3 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Sotkamo | 976 | 21,5 % |
| 2 | Sodankylä | 708 | 18,0 % |
| 3 | Keminmaa | 441 | 15,6 % |
| 4 | Kittilä | 529 | 12,8 % |
| 5 | Pyhäjärvi | 78 | 5,7 % |
| 6 | Nivala | 180 | 4,7 % |
| 7 | Kalajoki | 178 | 4,1 % |
| 8 | Ilomantsi | 48 | 3,9 % |
| 9 | Siilinjärvi | 229 | 3,2 % |
| 10 | Ranua | 32 | 2,8 % |
| 11 | Tyrnävä | 36 | 2,8 % |
| 12 | Virolahti | 25 | 2,7 % |
| 13 | Vieremä | 42 | 2,4 % |
| 14 | Outokumpu | 50 | 2,2 % |
| 15 | Siikalatva | 33 | 2,0 % |
| 16 | Parkano | 41 | 1,8 % |
| 17 | Kemiönsaari | 37 | 1,8 % |
| 18 | Polvijärvi | 15 | 1,6 % |
| 19 | Parainen | 78 | 1,6 % |
| 20 | Simo | 9 | 1,5 % |
| 21 | Eurajoki | 53 | 1,4 % |
| 22 | Tervola | 14 | 1,4 % |
| 23 | Aura | 14 | 1,3 % |
| 24 | Lapinlahti | 33 | 1,3 % |
| 25 | Sonkajärvi | 12 | 1,1 % |
| 26 | Kaustinen | 18 | 1,1 % |
| 27 | Karstula | 14 | 1,1 % |
| 28 | Padasjoki | 7 | 1,1 % |
| 29 | Kolari | 17 | 1,0 % |
| 30 | Veteli | 10 | 1,0 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta