NACE I
Majoitus- ja ravitsemistoiminta: kuntien sijoitukset
Majoitus- ja ravitsemistoiminta: työpaikkojen lukumäärä on 88 744, mikä on 3,7 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 18 433 | 4,3 % |
| 2 | Tampere | 5 786 | 4,2 % |
| 3 | Vantaa | 4 819 | 3,8 % |
| 4 | Espoo | 4 318 | 3,2 % |
| 5 | Turku | 4 264 | 3,9 % |
| 6 | Oulu | 3 011 | 3,1 % |
| 7 | Jyväskylä | 2 356 | 3,6 % |
| 8 | Lahti | 1 880 | 3,7 % |
| 9 | Kuopio | 1 808 | 3,3 % |
| 10 | Rovaniemi | 1 579 | 5,4 % |
| 11 | Joensuu | 1 452 | 4,2 % |
| 12 | Pori | 1 378 | 4,0 % |
| 13 | Vaasa | 1 346 | 3,4 % |
| 14 | Lappeenranta | 1 297 | 4,2 % |
| 15 | Seinäjoki | 1 086 | 3,2 % |
| 16 | Hämeenlinna | 1 012 | 3,5 % |
| 17 | Kouvola | 982 | 3,4 % |
| 18 | Porvoo | 955 | 4,5 % |
| 19 | Kotka | 790 | 3,8 % |
| 20 | Hyvinkää | 705 | 3,5 % |
| 21 | Mikkeli | 689 | 3,2 % |
| 22 | Kokkola | 634 | 3,0 % |
| 23 | Rauma | 608 | 3,6 % |
| 24 | Lohja | 572 | 3,8 % |
| 25 | Salo | 558 | 3,1 % |
| 26 | Raisio | 553 | 4,8 % |
| 27 | Kittilä | 543 | 13,1 % |
| 28 | Inari | 506 | 15,3 % |
| 29 | Kajaani | 494 | 3,1 % |
| 30 | Järvenpää | 487 | 3,6 % |
| 31 | Kuusamo | 414 | 7,0 % |
| 32 | Maarianhamina - Mariehamn | 412 | 4,3 % |
| 33 | Savonlinna | 407 | 3,6 % |
| 34 | Raasepori | 404 | 4,2 % |
| 35 | Heinola | 391 | 6,8 % |
| 36 | Riihimäki | 391 | 3,4 % |
| 37 | Imatra | 382 | 4,4 % |
| 38 | Pirkkala | 381 | 3,9 % |
| 39 | Nokia | 373 | 3,1 % |
| 40 | Kerava | 367 | 2,9 % |
| 41 | Tuusula | 350 | 2,5 % |
| 42 | Kemi | 329 | 4,1 % |
| 43 | Pietarsaari | 324 | 2,9 % |
| 44 | Tornio | 308 | 3,6 % |
| 45 | Sodankylä | 299 | 7,6 % |
| 46 | Kaarina | 290 | 2,7 % |
| 47 | Kolari | 286 | 17,3 % |
| 48 | Naantali | 283 | 5,5 % |
| 49 | Sotkamo | 279 | 6,2 % |
| 50 | Nurmijärvi | 276 | 2,3 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Kolari | 286 | 17,3 % |
| 2 | Inari | 506 | 15,3 % |
| 3 | Kittilä | 543 | 13,1 % |
| 4 | Salla | 100 | 9,5 % |
| 5 | Rantasalmi | 86 | 8,9 % |
| 6 | Sodankylä | 299 | 7,6 % |
| 7 | Kuusamo | 414 | 7,0 % |
| 8 | Heinola | 391 | 6,8 % |
| 9 | Taivalkoski | 67 | 6,4 % |
| 10 | Sotkamo | 279 | 6,2 % |
| 11 | Nurmes | 178 | 5,8 % |
| 12 | Asikkala | 115 | 5,6 % |
| 13 | Kalajoki | 244 | 5,6 % |
| 14 | Pudasjärvi | 118 | 5,5 % |
| 15 | Naantali | 283 | 5,5 % |
| 16 | Ikaalinen | 118 | 5,5 % |
| 17 | Mäntyharju | 125 | 5,4 % |
| 18 | Rovaniemi | 1 579 | 5,4 % |
| 19 | Inkoo | 64 | 5,2 % |
| 20 | Lieksa | 159 | 5,1 % |
| 21 | Finström | 45 | 5,1 % |
| 22 | Kemiönsaari | 107 | 5,1 % |
| 23 | Aura | 57 | 5,1 % |
| 24 | Hankasalmi | 66 | 5,1 % |
| 25 | Raisio | 553 | 4,8 % |
| 26 | Tammela | 81 | 4,7 % |
| 27 | Ylitornio | 50 | 4,7 % |
| 28 | Pyhtää | 44 | 4,7 % |
| 29 | Pello | 47 | 4,6 % |
| 30 | Iitti | 79 | 4,6 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta