NACE K
Rahoitus- ja vakuutustoiminta: kuntien sijoitukset
Rahoitus- ja vakuutustoiminta: työpaikkojen lukumäärä on 50 479, mikä on 2,1 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 23 329 | 5,5 % |
| 2 | Espoo | 3 626 | 2,7 % |
| 3 | Tampere | 3 362 | 2,4 % |
| 4 | Turku | 2 959 | 2,7 % |
| 5 | Oulu | 2 032 | 2,1 % |
| 6 | Kuopio | 1 243 | 2,2 % |
| 7 | Vaasa | 1 089 | 2,8 % |
| 8 | Vantaa | 845 | 0,7 % |
| 9 | Jyväskylä | 664 | 1,0 % |
| 10 | Maarianhamina - Mariehamn | 627 | 6,5 % |
| 11 | Lahti | 601 | 1,2 % |
| 12 | Hämeenlinna | 519 | 1,8 % |
| 13 | Joensuu | 512 | 1,5 % |
| 14 | Seinäjoki | 488 | 1,5 % |
| 15 | Lappeenranta | 382 | 1,2 % |
| 16 | Pori | 381 | 1,1 % |
| 17 | Salo | 280 | 1,5 % |
| 18 | Porvoo | 268 | 1,3 % |
| 19 | Rovaniemi | 253 | 0,9 % |
| 20 | Kouvola | 251 | 0,9 % |
| 21 | Järvenpää | 225 | 1,6 % |
| 22 | Mikkeli | 225 | 1,0 % |
| 23 | Hyvinkää | 217 | 1,1 % |
| 24 | Kajaani | 206 | 1,3 % |
| 25 | Kokkola | 194 | 0,9 % |
| 26 | Lohja | 181 | 1,2 % |
| 27 | Iisalmi | 177 | 2,1 % |
| 28 | Rauma | 153 | 0,9 % |
| 29 | Kerava | 144 | 1,1 % |
| 30 | Kotka | 134 | 0,6 % |
| 31 | Pietarsaari | 115 | 1,0 % |
| 32 | Raasepori | 112 | 1,2 % |
| 33 | Somero | 98 | 3,8 % |
| 34 | Vihti | 97 | 1,3 % |
| 35 | Savonlinna | 88 | 0,8 % |
| 36 | Sastamala | 87 | 1,1 % |
| 37 | Kauhava | 78 | 1,3 % |
| 38 | Tornio | 77 | 0,9 % |
| 39 | Kauhajoki | 75 | 1,5 % |
| 40 | Kangasala | 74 | 0,8 % |
| 41 | Nurmijärvi | 74 | 0,6 % |
| 42 | Kaarina | 73 | 0,7 % |
| 43 | Forssa | 72 | 1,0 % |
| 44 | Riihimäki | 71 | 0,6 % |
| 45 | Imatra | 70 | 0,8 % |
| 46 | Lempäälä | 66 | 0,8 % |
| 47 | Raahe | 66 | 0,7 % |
| 48 | Ylivieska | 66 | 0,9 % |
| 49 | Pirkkala | 65 | 0,7 % |
| 50 | Loimaa | 64 | 1,1 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Maarianhamina - Mariehamn | 627 | 6,5 % |
| 2 | Helsinki | 23 329 | 5,5 % |
| 3 | Somero | 98 | 3,8 % |
| 4 | Aura | 32 | 2,9 % |
| 5 | Vaasa | 1 089 | 2,8 % |
| 6 | Turku | 2 959 | 2,7 % |
| 7 | Espoo | 3 626 | 2,7 % |
| 8 | Nousiainen | 24 | 2,6 % |
| 9 | Tampere | 3 362 | 2,4 % |
| 10 | Kuopio | 1 243 | 2,2 % |
| 11 | Iisalmi | 177 | 2,1 % |
| 12 | Rantasalmi | 20 | 2,1 % |
| 13 | Polvijärvi | 19 | 2,1 % |
| 14 | Oulu | 2 032 | 2,1 % |
| 15 | Hämeenlinna | 519 | 1,8 % |
| 16 | Kaustinen | 27 | 1,7 % |
| 17 | Lappajärvi | 12 | 1,6 % |
| 18 | Jokioinen | 25 | 1,6 % |
| 19 | Järvenpää | 225 | 1,6 % |
| 20 | Masku | 37 | 1,6 % |
| 21 | Salo | 280 | 1,5 % |
| 22 | Ruovesi | 20 | 1,5 % |
| 23 | Kauhajoki | 75 | 1,5 % |
| 24 | Joensuu | 512 | 1,5 % |
| 25 | Seinäjoki | 488 | 1,5 % |
| 26 | Ikaalinen | 31 | 1,4 % |
| 27 | Paimio | 44 | 1,4 % |
| 28 | Haapajärvi | 35 | 1,4 % |
| 29 | Alajärvi | 45 | 1,3 % |
| 30 | Orivesi | 32 | 1,3 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta