NACE G
Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus: kuntien sijoitukset
Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus: työpaikkojen lukumäärä on 255 156, mikä on 10,6 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 38 844 | 9,1 % |
| 2 | Vantaa | 22 455 | 17,8 % |
| 3 | Espoo | 19 409 | 14,3 % |
| 4 | Tampere | 13 404 | 9,7 % |
| 5 | Turku | 9 921 | 9,1 % |
| 6 | Oulu | 9 229 | 9,4 % |
| 7 | Jyväskylä | 6 716 | 10,2 % |
| 8 | Lahti | 6 113 | 12,0 % |
| 9 | Kuopio | 5 620 | 10,2 % |
| 10 | Joensuu | 4 032 | 11,6 % |
| 11 | Pori | 3 996 | 11,6 % |
| 12 | Seinäjoki | 3 901 | 11,6 % |
| 13 | Hämeenlinna | 3 321 | 11,3 % |
| 14 | Vaasa | 3 204 | 8,1 % |
| 15 | Hyvinkää | 3 127 | 15,4 % |
| 16 | Kouvola | 3 034 | 10,5 % |
| 17 | Lappeenranta | 2 954 | 9,5 % |
| 18 | Raisio | 2 892 | 25,1 % |
| 19 | Rovaniemi | 2 783 | 9,4 % |
| 20 | Kokkola | 2 600 | 12,2 % |
| 21 | Kerava | 2 230 | 17,7 % |
| 22 | Pirkkala | 2 224 | 22,6 % |
| 23 | Tuusula | 2 167 | 15,5 % |
| 24 | Mikkeli | 2 159 | 10,0 % |
| 25 | Porvoo | 2 152 | 10,1 % |
| 26 | Salo | 2 122 | 11,7 % |
| 27 | Järvenpää | 1 988 | 14,5 % |
| 28 | Kotka | 1 984 | 9,5 % |
| 29 | Lohja | 1 851 | 12,3 % |
| 30 | Riihimäki | 1 798 | 15,6 % |
| 31 | Nurmijärvi | 1 715 | 14,2 % |
| 32 | Lempäälä | 1 595 | 20,0 % |
| 33 | Rauma | 1 505 | 9,0 % |
| 34 | Kajaani | 1 465 | 9,3 % |
| 35 | Ylivieska | 1 365 | 19,5 % |
| 36 | Kaarina | 1 359 | 12,6 % |
| 37 | Kirkkonummi | 1 300 | 12,2 % |
| 38 | Ylöjärvi | 1 211 | 11,8 % |
| 39 | Nokia | 1 146 | 9,6 % |
| 40 | Savonlinna | 1 108 | 9,7 % |
| 41 | Vihti | 1 062 | 13,9 % |
| 42 | Kempele | 1 019 | 14,5 % |
| 43 | Iisalmi | 1 013 | 12,0 % |
| 44 | Mäntsälä | 979 | 16,5 % |
| 45 | Raasepori | 971 | 10,0 % |
| 46 | Imatra | 964 | 11,2 % |
| 47 | Kangasala | 933 | 10,7 % |
| 48 | Pietarsaari | 903 | 8,0 % |
| 49 | Forssa | 858 | 11,9 % |
| 50 | Varkaus | 794 | 10,1 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Raisio | 2 892 | 25,1 % |
| 2 | Pirkkala | 2 224 | 22,6 % |
| 3 | Lempäälä | 1 595 | 20,0 % |
| 4 | Ylivieska | 1 365 | 19,5 % |
| 5 | Alavus | 682 | 19,0 % |
| 6 | Jomala | 457 | 18,4 % |
| 7 | Vantaa | 22 455 | 17,8 % |
| 8 | Kerava | 2 230 | 17,7 % |
| 9 | Mäntsälä | 979 | 16,5 % |
| 10 | Riihimäki | 1 798 | 15,6 % |
| 11 | Tuusula | 2 167 | 15,5 % |
| 12 | Hyvinkää | 3 127 | 15,4 % |
| 13 | Kauhajoki | 777 | 15,3 % |
| 14 | Ranua | 166 | 14,7 % |
| 15 | Kempele | 1 019 | 14,5 % |
| 16 | Järvenpää | 1 988 | 14,5 % |
| 17 | Viitasaari | 309 | 14,4 % |
| 18 | Espoo | 19 409 | 14,3 % |
| 19 | Nurmijärvi | 1 715 | 14,2 % |
| 20 | Vihti | 1 062 | 13,9 % |
| 21 | Orivesi | 315 | 13,2 % |
| 22 | Kaarina | 1 359 | 12,6 % |
| 23 | Lohja | 1 851 | 12,3 % |
| 24 | Kokkola | 2 600 | 12,2 % |
| 25 | Kirkkonummi | 1 300 | 12,2 % |
| 26 | Sysmä | 112 | 12,2 % |
| 27 | Laukaa | 638 | 12,1 % |
| 28 | Pihtipudas | 157 | 12,1 % |
| 29 | Janakkala | 580 | 12,1 % |
| 30 | Kolari | 199 | 12,0 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta