NACE C
Teollisuus: kuntien sijoitukset
Teollisuus: työpaikkojen lukumäärä on 298 007, mikä on 12,4 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 19 243 | 4,5 % |
| 2 | Tampere | 16 265 | 11,8 % |
| 3 | Vantaa | 13 646 | 10,8 % |
| 4 | Espoo | 13 483 | 9,9 % |
| 5 | Turku | 11 498 | 10,6 % |
| 6 | Oulu | 9 931 | 10,1 % |
| 7 | Vaasa | 8 782 | 22,2 % |
| 8 | Lahti | 7 556 | 14,8 % |
| 9 | Jyväskylä | 5 464 | 8,3 % |
| 10 | Rauma | 4 936 | 29,5 % |
| 11 | Seinäjoki | 4 877 | 14,5 % |
| 12 | Lappeenranta | 4 369 | 14,0 % |
| 13 | Porvoo | 4 282 | 20,2 % |
| 14 | Hämeenlinna | 4 194 | 14,3 % |
| 15 | Joensuu | 4 028 | 11,5 % |
| 16 | Salo | 4 000 | 22,1 % |
| 17 | Pori | 3 891 | 11,3 % |
| 18 | Kuopio | 3 665 | 6,6 % |
| 19 | Pietarsaari | 3 562 | 31,7 % |
| 20 | Kokkola | 3 512 | 16,5 % |
| 21 | Kouvola | 3 380 | 11,7 % |
| 22 | Nokia | 3 319 | 27,9 % |
| 23 | Raahe | 3 299 | 33,7 % |
| 24 | Hyvinkää | 3 204 | 15,8 % |
| 25 | Kotka | 2 837 | 13,5 % |
| 26 | Uusikaupunki | 2 724 | 40,9 % |
| 27 | Mikkeli | 2 651 | 12,3 % |
| 28 | Tornio | 2 567 | 29,6 % |
| 29 | Lohja | 2 306 | 15,3 % |
| 30 | Äänekoski | 2 122 | 32,5 % |
| 31 | Riihimäki | 2 077 | 18,0 % |
| 32 | Imatra | 2 011 | 23,4 % |
| 33 | Raisio | 1 988 | 17,2 % |
| 34 | Järvenpää | 1 964 | 14,3 % |
| 35 | Varkaus | 1 944 | 24,8 % |
| 36 | Kaarina | 1 942 | 18,0 % |
| 37 | Ylöjärvi | 1 863 | 18,1 % |
| 38 | Savonlinna | 1 835 | 16,0 % |
| 39 | Valkeakoski | 1 814 | 27,7 % |
| 40 | Kerava | 1 754 | 13,9 % |
| 41 | Kurikka | 1 754 | 25,8 % |
| 42 | Tuusula | 1 744 | 12,5 % |
| 43 | Iisalmi | 1 731 | 20,4 % |
| 44 | Pedersören kunta | 1 726 | 39,7 % |
| 45 | Jämsä | 1 722 | 26,7 % |
| 46 | Forssa | 1 680 | 23,3 % |
| 47 | Kauhava | 1 668 | 27,6 % |
| 48 | Nurmijärvi | 1 487 | 12,3 % |
| 49 | Sastamala | 1 480 | 19,4 % |
| 50 | Lieto | 1 426 | 20,1 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Vieremä | 832 | 46,6 % |
| 2 | Sievi | 945 | 46,2 % |
| 3 | Kärkölä | 678 | 46,0 % |
| 4 | Uusikaupunki | 2 724 | 40,9 % |
| 5 | Pedersören kunta | 1 726 | 39,7 % |
| 6 | Harjavalta | 1 308 | 39,2 % |
| 7 | Rautjärvi | 349 | 38,4 % |
| 8 | Uusikaarlepyy | 1 095 | 34,4 % |
| 9 | Raahe | 3 299 | 33,7 % |
| 10 | Mänttä-Vilppula | 1 093 | 33,3 % |
| 11 | Äänekoski | 2 122 | 32,5 % |
| 12 | Kruunupyy | 725 | 32,4 % |
| 13 | Pietarsaari | 3 562 | 31,7 % |
| 14 | Outokumpu | 691 | 30,7 % |
| 15 | Laitila | 1 081 | 30,3 % |
| 16 | Tornio | 2 567 | 29,6 % |
| 17 | Rusko | 580 | 29,6 % |
| 18 | Rauma | 4 936 | 29,5 % |
| 19 | Muurame | 824 | 29,4 % |
| 20 | Hanko | 1 022 | 29,0 % |
| 21 | Eura | 1 132 | 29,0 % |
| 22 | Karkkila | 769 | 29,0 % |
| 23 | Leppävirta | 747 | 28,3 % |
| 24 | Säkylä | 861 | 28,2 % |
| 25 | Nokia | 3 319 | 27,9 % |
| 26 | Valkeakoski | 1 814 | 27,7 % |
| 27 | Kauhava | 1 668 | 27,6 % |
| 28 | Finström | 239 | 27,3 % |
| 29 | Akaa | 1 204 | 27,2 % |
| 30 | Ruovesi | 360 | 27,2 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKotitaloudet työnantajinaKansainvälisten organisaatioiden toiminta