NACE T
Kotitaloudet työnantajina: kuntien sijoitukset
Kotitaloudet työnantajina: työpaikkojen lukumäärä on 5 685, mikä on 0,2 % koko maan kokonaismäärästä. Helsinki on kärjessä.
Sijoitus työpaikkojen lukumäärän mukaan
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | 599 | 0,1 % |
| 2 | Espoo | 312 | 0,2 % |
| 3 | Turku | 242 | 0,2 % |
| 4 | Tampere | 238 | 0,2 % |
| 5 | Jyväskylä | 237 | 0,4 % |
| 6 | Oulu | 232 | 0,2 % |
| 7 | Vantaa | 205 | 0,2 % |
| 8 | Kuopio | 170 | 0,3 % |
| 9 | Pori | 133 | 0,4 % |
| 10 | Salo | 124 | 0,7 % |
| 11 | Mikkeli | 109 | 0,5 % |
| 12 | Lahti | 97 | 0,2 % |
| 13 | Rovaniemi | 84 | 0,3 % |
| 14 | Rauma | 74 | 0,4 % |
| 15 | Seinäjoki | 74 | 0,2 % |
| 16 | Kouvola | 70 | 0,2 % |
| 17 | Joensuu | 67 | 0,2 % |
| 18 | Savonlinna | 67 | 0,6 % |
| 19 | Kajaani | 54 | 0,3 % |
| 20 | Lappeenranta | 46 | 0,1 % |
| 21 | Vaasa | 46 | 0,1 % |
| 22 | Kaarina | 40 | 0,4 % |
| 23 | Kotka | 40 | 0,2 % |
| 24 | Siilinjärvi | 39 | 0,6 % |
| 25 | Kankaanpää | 37 | 0,7 % |
| 26 | Kurikka | 36 | 0,5 % |
| 27 | Loimaa | 34 | 0,6 % |
| 28 | Raisio | 34 | 0,3 % |
| 29 | Järvenpää | 33 | 0,2 % |
| 30 | Kauhava | 33 | 0,5 % |
| 31 | Hämeenlinna | 32 | 0,1 % |
| 32 | Forssa | 31 | 0,4 % |
| 33 | Porvoo | 31 | 0,1 % |
| 34 | Nurmijärvi | 29 | 0,2 % |
| 35 | Valkeakoski | 29 | 0,4 % |
| 36 | Vihti | 29 | 0,4 % |
| 37 | Tornio | 28 | 0,3 % |
| 38 | Alajärvi | 27 | 0,8 % |
| 39 | Kauhajoki | 27 | 0,5 % |
| 40 | Kirkkonummi | 27 | 0,3 % |
| 41 | Ulvila | 27 | 0,7 % |
| 42 | Kerava | 26 | 0,2 % |
| 43 | Kokkola | 26 | 0,1 % |
| 44 | Ylöjärvi | 26 | 0,3 % |
| 45 | Lapua | 24 | 0,5 % |
| 46 | Leppävirta | 24 | 0,9 % |
| 47 | Somero | 24 | 0,9 % |
| 48 | Hyvinkää | 22 | 0,1 % |
| 49 | Kalajoki | 22 | 0,5 % |
| 50 | Lapinlahti | 22 | 0,8 % |
Sijoitus toimialan osuuden mukaan (keskikokoiset ja suuret kunnat)
| # | Kunta | Työpaikkojen | Osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Lemi | 6 | 1,2 % |
| 2 | Petäjävesi | 8 | 1,1 % |
| 3 | Tyrnävä | 13 | 1,0 % |
| 4 | Kangasniemi | 15 | 1,0 % |
| 5 | Somero | 24 | 0,9 % |
| 6 | Leppävirta | 24 | 0,9 % |
| 7 | Nousiainen | 8 | 0,9 % |
| 8 | Simo | 5 | 0,8 % |
| 9 | Mynämäki | 16 | 0,8 % |
| 10 | Hankasalmi | 11 | 0,8 % |
| 11 | Lapinlahti | 22 | 0,8 % |
| 12 | Alajärvi | 27 | 0,8 % |
| 13 | Paltamo | 6 | 0,8 % |
| 14 | Vimpeli | 7 | 0,8 % |
| 15 | Pöytyä | 17 | 0,7 % |
| 16 | Nakkila | 10 | 0,7 % |
| 17 | Perho | 6 | 0,7 % |
| 18 | Ulvila | 27 | 0,7 % |
| 19 | Suomussalmi | 14 | 0,7 % |
| 20 | Kankaanpää | 37 | 0,7 % |
| 21 | Liminka | 17 | 0,7 % |
| 22 | Lappajärvi | 5 | 0,7 % |
| 23 | Salo | 124 | 0,7 % |
| 24 | Kiuruvesi | 14 | 0,6 % |
| 25 | Outokumpu | 14 | 0,6 % |
| 26 | Rautalampi | 5 | 0,6 % |
| 27 | Siikalatva | 10 | 0,6 % |
| 28 | Pudasjärvi | 13 | 0,6 % |
| 29 | Savonlinna | 67 | 0,6 % |
| 30 | Sauvo | 4 | 0,6 % |
Muut toimialat
Maatalous, metsätalous ja kalatalousKaivostoiminta ja louhintaTeollisuusSähkö-, kaasu- ja lämpöhuoltoVesi-, viemäri- ja jätehuoltoRakentaminenKauppa ja moottoriajoneuvojen korjausKuljetus ja varastointiMajoitus- ja ravitsemistoimintaInformaatio ja viestintäRahoitus- ja vakuutustoimintaKiinteistöalan toimintaAmmatillinen, tieteellinen ja tekninen toimintaHallinto- ja tukipalvelutoimintaJulkinen hallinto ja maanpuolustusKoulutusTerveys- ja sosiaalipalvelutTaide, viihde ja virkistysMuu palvelutoimintaKansainvälisten organisaatioiden toiminta