Aura: väkiluku ja tilastot
Aura: väkiluku on 3 937 (2025), pinta-ala 95,0 km² ja väestötiheys 41,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 193 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −1,2 % vuosina 2015–2025.
- 3 937 asukasta
- 95,0 km²
- 41 as./km²

Aura lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Aura on väkiluvultaan sijalla 19.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Aura 8,6 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 11,3 %, koko maassa 11,8 %.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Aura 53,2 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 39,1 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,3 %.
Tiesitkö?
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 13 307 jalkapallokenttää.
- 2,2 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Pöytyä, 7,8 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Pöytyä (7 903 asukasta), 8 km:n päässä.
Aura: väestönkehitys
Aura: väkiluku oli 3 986 vuonna 2015 ja 3 937 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 959 |
| 2021 | 3 955 |
| 2022 | 3 965 |
| 2023 | 3 961 |
| 2024 | 3 966 |
| 2025 | 3 937 |
Aura: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 16,9 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 45/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 23,5 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 256/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 43,7 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 253/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,7 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 193/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 004 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 209/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 144/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 29,2 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 45/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,4 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 147/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,1 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 236/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 287/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 17,5 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 285/308 |
Energia
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,0 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 256/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 53,2 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 28/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,5 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 121/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,2 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 87/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,5 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 233/308 |
Talous
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 484 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 215/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 122,0 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 203/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 652 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 81/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 285 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 85/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 133 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 191/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,3 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 261/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 82,6 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 28/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 604 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 90/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 9,4 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 262/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Aura | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 25,4 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 129/308 |
Aura: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,3 % ×1,0
- Teollisuus16,1 % ×1,3
- Rakentaminen15,1 % ×2,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,8 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,7 % ×0,8
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5,1 % ×1,4
- Koulutus5,0 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,8 % ×0,9
Aura kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Aura?
Kunnassa Aura on 3 937 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 193 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Aura pinta-ala?
Kunnan Aura pinta-ala on 95,0 km² ja väestötiheys 41 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Aura väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Aura väkiluku muuttui luvusta 3 986 lukuun 3 937 (−1,2 %).
Missä Aura sijaitsee?
Aura sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,650, pituusaste 22,583.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Aura?
Kunnassa Aura tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 8,6 % (2025). Se on sijalla 287 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Aura?
Kunnassa Aura tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 53,2 % (2025). Se on sijalla 28 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Aura naapurikunnat?
Kunnan Aura lähimmät kunnat ovat Pöytyä (7,8 km), Lieto (18 km), Marttila (19 km), Paimio (22 km), Rusko (23 km).