Pielavesi: väkiluku ja tilastot
Pielavesi: väkiluku on 3 873 (2025), pinta-ala 1 153,2 km² ja väestötiheys 3,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 194 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,3 % vuosina 2015–2025.
- 3 873 asukasta
- 1 153,2 km²
- 3 as./km²

Pielavesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Pielavesi on väkiluvultaan sijalla 10.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Pielavesi 4,5 %, Pohjois-Savo keskimäärin 10,7 %, koko maassa 17,0 %.
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Pielavesi 26 257 €/vuosi, Pohjois-Savo keskimäärin 29 108 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,3 %.
Tiesitkö?
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 161 517 jalkapallokenttää.
- 5,5 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Keitele, 21,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lapinlahti (8 803 asukasta), 35 km:n päässä.
Pielavesi: väestönkehitys
Pielavesi: väkiluku oli 4 740 vuonna 2015 ja 3 873 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 321 |
| 2021 | 4 269 |
| 2022 | 4 140 |
| 2023 | 4 073 |
| 2024 | 3 980 |
| 2025 | 3 873 |
Pielavesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,8 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 242/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,8 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 36/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,4 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 51/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,3 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 286/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 572 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 183/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 144/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,3 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 228/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,4 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 147/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 16,3 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 114/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,9 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 125/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 334,6 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 106/308 |
Energia
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,4 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 112/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,9 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 187/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,6 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 150/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,5 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 306/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 46,6 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 24/308 |
Talous
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 695 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 169/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 174,6 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 77/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 257 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 298/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 521 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 209/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 094 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 194/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,4 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 230/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 568 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 183/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,1 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 22/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Pielavesi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,0 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 288/308 |
Pielavesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut24,3 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous24,0 % ×9,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,8 % ×0,7
- Koulutus6,7 % ×0,9
- Teollisuus5,6 % ×0,4
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus5,4 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi4,9 % ×0,9
- Rakentaminen4,4 % ×0,7
Pielavesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Pielavesi?
Kunnassa Pielavesi on 3 873 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 194 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Pielavesi pinta-ala?
Kunnan Pielavesi pinta-ala on 1 153,2 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Pielavesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Pielavesi väkiluku muuttui luvusta 4 740 lukuun 3 873 (−18,3 %).
Missä Pielavesi sijaitsee?
Pielavesi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,232, pituusaste 26,756.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Pielavesi?
Kunnassa Pielavesi tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 4,5 % (2025). Se on sijalla 306 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Pielavesi?
Kunnassa Pielavesi tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 26 257 €/vuosi (2024). Se on sijalla 298 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Mitkä ovat kunnan Pielavesi naapurikunnat?
Kunnan Pielavesi lähimmät kunnat ovat Keitele (21 km), Tervo (31 km), Lapinlahti (35 km), Vesanto (37 km), Iisalmi (42 km).