Ruovesi: väkiluku ja tilastot
Ruovesi: väkiluku on 3 995 (2025), pinta-ala 777,0 km² ja väestötiheys 5,1 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 191 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,6 % vuosina 2015–2025.
- 3 995 asukasta
- 777,0 km²
- 5 as./km²

Ruovesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Ruovesi on väkiluvultaan sijalla 19.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Ruovesi 25,9 %, Pirkanmaa keskimäärin 6,9 %, koko maassa 6,9 %.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Ruovesi 10,1 %, Pirkanmaa keskimäärin 14,0 %, koko maassa 14,3 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 27,2 %.
Tiesitkö?
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 108 822 jalkapallokenttää.
- 3,6 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Juupajoki, 25,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Mänttä-Vilppula (9 109 asukasta), 28 km:n päässä.
Ruovesi: väestönkehitys
Ruovesi: väkiluku oli 4 623 vuonna 2015 ja 3 995 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 215 |
| 2021 | 4 155 |
| 2022 | 4 114 |
| 2023 | 4 124 |
| 2024 | 4 039 |
| 2025 | 3 995 |
Ruovesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,1 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 264/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,8 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 43/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,0 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 42/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,4 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 153/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 794 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 174/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 25,9 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 4/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,8 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 167/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 58,9 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 200/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 18,2 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 107/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,0 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 51/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 639,5 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 40/308 |
Energia
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,3 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 194/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 35,5 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 230/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,4 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 229/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,6 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 150/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 41,0 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 62/308 |
Talous
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 681 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 173/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 168,6 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 83/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 633 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 238/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 720 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 180/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 352 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 172/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,6 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 120/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,7 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 196/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 73,8 /1 000 as. | 26,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 46/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 580 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 158/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,2 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 85/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Ruovesi | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,6 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 197/308 |
Ruovesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus27,2 % ×2,2
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,5 % ×1,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous10,5 % ×4,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,3 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,4 % ×0,7
- Koulutus5,4 % ×0,7
- Rakentaminen4,6 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,0 % ×0,8
Ruovesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Ruovesi?
Kunnassa Ruovesi on 3 995 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 191 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Ruovesi pinta-ala?
Kunnan Ruovesi pinta-ala on 777,0 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Ruovesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Ruovesi väkiluku muuttui luvusta 4 623 lukuun 3 995 (−13,6 %).
Missä Ruovesi sijaitsee?
Ruovesi sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,983, pituusaste 24,083.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Ruovesi?
Kunnassa Ruovesi tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 25,9 % (2025). Se on sijalla 4 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Ruovesi?
Kunnassa Ruovesi tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 10,1 % (2025). Se on sijalla 264 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mitkä ovat kunnan Ruovesi naapurikunnat?
Kunnan Ruovesi lähimmät kunnat ovat Juupajoki (26 km), Mänttä-Vilppula (28 km), Virrat (33 km), Orivesi (37 km), Keuruu (45 km).