Hankasalmi: väkiluku ja tilastot
Hankasalmi: väkiluku on 4 436 (2025), pinta-ala 571,7 km² ja väestötiheys 7,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 181 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,3 % vuosina 2015–2025.
- 4 436 asukasta
- 571,7 km²
- 8 as./km²

Hankasalmi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Hankasalmi on väkiluvultaan sijalla 9.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Hankasalmi 0,8 %, Keski-Suomi keskimäärin 16,3 %, koko maassa 21,1 %.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Hankasalmi 656 €/m², Keski-Suomi keskimäärin 1 574 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,9 %.
Tiesitkö?
Hankasalmi: väestönkehitys
Hankasalmi: väkiluku oli 5 240 vuonna 2015 ja 4 436 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 782 |
| 2021 | 4 683 |
| 2022 | 4 601 |
| 2023 | 4 549 |
| 2024 | 4 509 |
| 2025 | 4 436 |
Hankasalmi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,0 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 203/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,6 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 105/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,2 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 91/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 780 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 175/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 144/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,3 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 185/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 69,4 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 103/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,2 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 220/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,4 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 133/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 321,9 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 108/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,8 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 269/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,3 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 215/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,6 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 185/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,3 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 221/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 44,9 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 38/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 723 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 165/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 160,3 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 107/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 512 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 191/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 656 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 193/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 327 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 174/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,8 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 71/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,3 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 207/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 589 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 128/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,0 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 95/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hankasalmi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,4 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 226/308 |
Hankasalmi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,9 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous15,0 % ×6,2
- Teollisuus12,5 % ×1,0
- Koulutus9,0 % ×1,2
- Rakentaminen7,2 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,4 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5,1 % ×1,4
Hankasalmi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hankasalmi?
Kunnassa Hankasalmi on 4 436 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 181 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hankasalmi pinta-ala?
Kunnan Hankasalmi pinta-ala on 571,7 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hankasalmi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hankasalmi väkiluku muuttui luvusta 5 240 lukuun 4 436 (−15,3 %).
Missä Hankasalmi sijaitsee?
Hankasalmi sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,389, pituusaste 26,436.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Hankasalmi?
Kunnassa Hankasalmi tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,8 % (2025). Se on sijalla 269 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Hankasalmi?
Kunnassa Hankasalmi tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 656 €/m² (2025). Se on sijalla 193 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mitkä ovat kunnan Hankasalmi naapurikunnat?
Kunnan Hankasalmi lähimmät kunnat ovat Laukaa (25 km), Konnevesi (28 km), Rautalampi (33 km), Toivakka (37 km), Pieksämäki (39 km).