Kuhmoinen: väkiluku ja tilastot
Kuhmoinen: väkiluku on 1 979 (2025), pinta-ala 660,9 km² ja väestötiheys 3,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 257 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,2 % vuosina 2015–2025.
- 1 979 asukasta
- 660,9 km²
- 3 as./km²

Kuhmoinen lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Kuhmoinen on väkiluvultaan sijalla 21.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Kuhmoinen 47,2 %, Pirkanmaa keskimäärin 22,6 %, koko maassa 23,8 %.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Kuhmoinen 1 579 /1 000 as., Pirkanmaa keskimäärin 86,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,1 %.
Tiesitkö?
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 92 569 jalkapallokenttää.
- 6,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Kuhmoinen: väestönkehitys
Kuhmoinen: väkiluku oli 2 334 vuonna 2015 ja 1 979 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 161 |
| 2021 | 2 158 |
| 2022 | 2 119 |
| 2023 | 2 092 |
| 2024 | 2 038 |
| 2025 | 1 979 |
Kuhmoinen: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 7,8 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 299/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 47,2 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 5/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 57,4 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 6/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,5 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 96/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,0 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 242/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 601 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 232/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 18,4 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 23/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,4 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 277/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 57,9 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 210/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 20,6 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 97/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 28,0 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 14/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 579 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 3/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,6 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 226/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 38,8 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 178/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,2 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 247/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,9 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 209/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,5 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 51/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 408 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 240/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 200,2 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 31/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 516 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 249/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 604 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 199/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 559 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 256/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,6 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 157/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,2 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 185/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 569 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 179/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,6 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 72/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kuhmoinen | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,1 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 157/308 |
Kuhmoinen: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,1 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,8 % ×5,7
- Teollisuus10,0 % ×0,8
- Rakentaminen8,4 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,4 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,2 % ×0,8
- Koulutus6,2 % ×0,8
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus5,6 % ×1,1
Kuhmoinen kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kuhmoinen?
Kunnassa Kuhmoinen on 1 979 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 257 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kuhmoinen pinta-ala?
Kunnan Kuhmoinen pinta-ala on 660,9 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kuhmoinen väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kuhmoinen väkiluku muuttui luvusta 2 334 lukuun 1 979 (−15,2 %).
Missä Kuhmoinen sijaitsee?
Kuhmoinen sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,567, pituusaste 25,183.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Kuhmoinen?
Kunnassa Kuhmoinen tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 47,2 % (2025). Se on sijalla 5 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kuhmoinen?
Kunnassa Kuhmoinen tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 579 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 3 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Kuhmoinen naapurikunnat?
Kunnan Kuhmoinen lähimmät kunnat ovat Padasjoki (24 km), Sysmä (28 km), Jämsä (33 km), Luhanka (38 km), Hartola (44 km).