Keitele: väkiluku ja tilastot
Keitele: väkiluku on 1 922 (2025), pinta-ala 482,9 km² ja väestötiheys 4,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 258 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −19,2 % vuosina 2015–2025.
- 1 922 asukasta
- 482,9 km²
- 4 as./km²

Keitele lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Keitele on väkiluvultaan sijalla 16.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Keitele 43,8 %, Pohjois-Savo keskimäärin 27,8 %, koko maassa 23,8 %.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Keitele 25,7 %, Pohjois-Savo keskimäärin 12,6 %, koko maassa 11,8 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 37,4 %.
Tiesitkö?
Keitele: väestönkehitys
Keitele: väkiluku oli 2 379 vuonna 2015 ja 1 922 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 155 |
| 2021 | 2 095 |
| 2022 | 2 029 |
| 2023 | 2 035 |
| 2024 | 1 985 |
| 2025 | 1 922 |
Keitele: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,0 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 268/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,8 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 19/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,8 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 32/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,2 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 163/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 402 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 244/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,4 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 166/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,9 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 253/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,4 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 187/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 11,1 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 152/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 25,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 33/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 203,4 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 147/308 |
Energia
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,7 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 123/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,3 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 149/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,3 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 236/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,3 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 267/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 41,5 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 61/308 |
Talous
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 332 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 263/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 167,3 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 86/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 597 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 242/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 840 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 220/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,8 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 108/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,7 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 223/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 568 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 183/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,0 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 160/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Keitele | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,4 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 269/308 |
Keitele: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus37,4 % ×3,0
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,4 % ×1,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,7 % ×5,2
- Kuljetus ja varastointi7,2 % ×1,4
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,2 % ×0,8
- Koulutus4,2 % ×0,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,0 % ×0,4
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,0 % ×0,5
Keitele kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Keitele?
Kunnassa Keitele on 1 922 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 258 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Keitele pinta-ala?
Kunnan Keitele pinta-ala on 482,9 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Keitele väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Keitele väkiluku muuttui luvusta 2 379 lukuun 1 922 (−19,2 %).
Missä Keitele sijaitsee?
Keitele sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,179, pituusaste 26,350.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Keitele?
Kunnassa Keitele tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 43,8 % (2025). Se on sijalla 19 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Keitele?
Kunnassa Keitele tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 25,7 % (2025). Se on sijalla 33 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mitkä ovat kunnan Keitele naapurikunnat?
Kunnan Keitele lähimmät kunnat ovat Pielavesi (21 km), Viitasaari (27 km), Vesanto (28 km), Tervo (32 km), Pihtipudas (44 km).