Tervo: väkiluku ja tilastot
Tervo: väkiluku on 1 388 (2025), pinta-ala 347,8 km² ja väestötiheys 4,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 279 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,7 % vuosina 2015–2025.
- 1 388 asukasta
- 347,8 km²
- 4 as./km²

Tervo lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Tervo on väkiluvultaan sijalla 19.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Tervo 45,8 %, Pohjois-Savo keskimäärin 27,8 %, koko maassa 23,8 %.
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Tervo 225,5 /1 000 as., Pohjois-Savo keskimäärin 107,1 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 33,1 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 48 704 jalkapallokenttää.
- 4,7 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Tervo: väestönkehitys
Tervo: väkiluku oli 1 608 vuonna 2015 ja 1 388 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 503 |
| 2021 | 1 479 |
| 2022 | 1 441 |
| 2023 | 1 412 |
| 2024 | 1 388 |
| 2025 | 1 388 |
Tervo: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,7 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 274/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 45,8 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 8/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,4 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 11/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,9 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 252/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 954 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 275/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,5 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 90/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,0 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 210/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,8 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 146/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 199/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 23,4 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 56/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 637,6 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 41/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,9 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 209/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,0 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 202/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,8 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 211/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,5 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 262/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 46,8 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 23/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 313 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 267/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 225,5 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 10/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 089 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 212/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 309 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 291/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,0 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 66/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,0 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 268/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 610 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 81/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,4 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 119/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tervo | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,1 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 235/308 |
Tervo: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut33,1 % ×1,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous20,1 % ×8,2
- Kuljetus ja varastointi8,7 % ×1,7
- Koulutus7,7 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,7 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,0 % ×0,5
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta3,3 % ×1,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,3 % ×0,5
Tervo kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tervo?
Kunnassa Tervo on 1 388 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 279 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tervo pinta-ala?
Kunnan Tervo pinta-ala on 347,8 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tervo väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tervo väkiluku muuttui luvusta 1 608 lukuun 1 388 (−13,7 %).
Missä Tervo sijaitsee?
Tervo sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,956, pituusaste 26,756.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Tervo?
Kunnassa Tervo tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 45,8 % (2025). Se on sijalla 8 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Tervo?
Kunnassa Tervo tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 225,5 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 10 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Tervo naapurikunnat?
Kunnan Tervo lähimmät kunnat ovat Vesanto (17 km), Pielavesi (31 km), Keitele (32 km), Rautalampi (37 km), Suonenjoki (41 km).