Luhanka: väkiluku ja tilastot
Luhanka: väkiluku on 695 (2025), pinta-ala 214,5 km² ja väestötiheys 3,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 299 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −8,7 % vuosina 2015–2025.
- 695 asukasta
- 214,5 km²
- 3 as./km²

Luhanka lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Luhanka on väkiluvultaan sijalla 22.
Ruotsinkielisten osuus: Luhanka 0,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Luhanka 1 173 /1 000 as., Keski-Suomi keskimäärin 112,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,8 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 30 042 jalkapallokenttää.
- 5,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Luhanka: väestönkehitys
Luhanka: väkiluku oli 761 vuonna 2015 ja 695 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 699 |
| 2021 | 703 |
| 2022 | 692 |
| 2023 | 702 |
| 2024 | 711 |
| 2025 | 695 |
Luhanka: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,9 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 286/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,7 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 21/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 57,1 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 7/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 0,7 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 303/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 498 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 299/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,1 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 45/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,1 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 160/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 74,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 53/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 0,4 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 298/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 43/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 173 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 8/308 |
Energia
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,5 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 285/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 33,4 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 262/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,9 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 175/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,8 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 292/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 53,4 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 7/308 |
Talous
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 162 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 295/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 227,8 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 8/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 592 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 84/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 154 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 301/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,0 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 146/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 75,2 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 160/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 640 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 31/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,9 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 63/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Luhanka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,3 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 117/308 |
Luhanka: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous23,8 % ×9,8
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,2 % ×1,2
- Rakentaminen11,9 % ×1,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta9,3 % ×1,3
- Kuljetus ja varastointi6,0 % ×1,1
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,0 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,3 % ×0,5
- Koulutus4,6 % ×0,6
Luhanka kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Luhanka?
Kunnassa Luhanka on 695 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 299 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Luhanka pinta-ala?
Kunnan Luhanka pinta-ala on 214,5 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Luhanka väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Luhanka väkiluku muuttui luvusta 761 lukuun 695 (−8,7 %).
Missä Luhanka sijaitsee?
Luhanka sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 61,800, pituusaste 25,700.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Luhanka?
Kunnassa Luhanka tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Luhanka?
Kunnassa Luhanka tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 173 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 8 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Luhanka naapurikunnat?
Kunnan Luhanka lähimmät kunnat ovat Joutsa (23 km), Jämsä (28 km), Hartola (30 km), Sysmä (33 km), Muurame (37 km).