Joutsa: väkiluku ja tilastot
Joutsa: väkiluku on 4 079 (2025), pinta-ala 867,1 km² ja väestötiheys 4,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 186 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,0 % vuosina 2015–2025.
- 4 079 asukasta
- 867,1 km²
- 5 as./km²

Joutsa lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Joutsa on väkiluvultaan sijalla 10.
Pienituloisuusaste: Joutsa 19,4 %, Keski-Suomi keskimäärin 17,3 %, koko maassa 14,2 %.
Väestön keski-ikä: Joutsa 55,0 vuotta, Keski-Suomi keskimäärin 44,6 vuotta, koko maassa 44,1 vuotta.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 26,3 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus”.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Väestön keski-ikä”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 121 440 jalkapallokenttää.
- 4,0 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Hartola, 18,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Muurame (10 646 asukasta), 49 km:n päässä.
Joutsa: väestönkehitys
Joutsa: väkiluku oli 4 688 vuonna 2015 ja 4 079 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 297 |
| 2021 | 4 263 |
| 2022 | 4 171 |
| 2023 | 4 079 |
| 2024 | 4 099 |
| 2025 | 4 079 |
Joutsa: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,5 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 277/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 42,5 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 30/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,0 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 29/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,0 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 61/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 917 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 165/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 149/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,0 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 210/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 55,4 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 229/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 13,0 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 136/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,6 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 83/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 564,4 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 51/308 |
Energia
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,7 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 156/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,6 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 210/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,9 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 259/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,6 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 248/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,2 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 35/308 |
Talous
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 756 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 160/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 184,4 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 56/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 130 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 274/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 704 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 184/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 297 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 179/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,9 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 45/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,2 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 264/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 18,9 /1 000 as. | 43,5 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 100/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 546 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 230/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,4 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 13/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Joutsa | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 20,8 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 241/308 |
Joutsa: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut26,3 % ×1,4
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,4 % ×5,5
- Rakentaminen10,3 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,6 % ×0,9
- Teollisuus9,2 % ×0,7
- Koulutus6,9 % ×0,9
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,8 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,7 % ×0,6
Joutsa kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Joutsa?
Kunnassa Joutsa on 4 079 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 186 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Joutsa pinta-ala?
Kunnan Joutsa pinta-ala on 867,1 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Joutsa väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Joutsa väkiluku muuttui luvusta 4 688 lukuun 4 079 (−13,0 %).
Missä Joutsa sijaitsee?
Joutsa sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 61,742, pituusaste 26,115.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Joutsa?
Kunnassa Joutsa tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 19,4 % (2024). Se on sijalla 13 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Väestön keski-ikä” arvo kunnassa Joutsa?
Kunnassa Joutsa tunnusluvun ”Väestön keski-ikä” arvo on 55,0 vuotta (2025). Se on sijalla 29 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 48,6 vuotta.
Mitkä ovat kunnan Joutsa naapurikunnat?
Kunnan Joutsa lähimmät kunnat ovat Hartola (19 km), Luhanka (23 km), Sysmä (35 km), Hirvensalmi (37 km), Kangasniemi (39 km).