Jämsä: väkiluku ja tilastot
Jämsä: väkiluku on 19 020 (2025), pinta-ala 1 571,4 km² ja väestötiheys 12,1 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 62 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,7 % vuosina 2015–2025.
- 19 020 asukasta
- 1 571,4 km²
- 12 as./km²

Jämsä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Jämsä on väkiluvultaan sijalla 2.
Ruotsinkielisten osuus: Jämsä 0,1 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Jämsä 237,5 /1 000 as., Keski-Suomi keskimäärin 43,5 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 26,7 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 220 090 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Luhanka, 27,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Jyväskylä (149 895 asukasta), 51 km:n päässä.
Jämsä: väestönkehitys
Jämsä: väkiluku oli 21 542 vuonna 2015 ja 19 020 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 19 887 |
| 2021 | 19 767 |
| 2022 | 19 347 |
| 2023 | 19 182 |
| 2024 | 19 116 |
| 2025 | 19 020 |
Jämsä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,8 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 242/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 36,0 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 96/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,6 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 87/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,9 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 129/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 12 374 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 46/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,2 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 192/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,7 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 243/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 51,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 247/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 29,4 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 63/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,6 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 161/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 221,8 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 138/308 |
Energia
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,4 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 79/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,1 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 201/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,8 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 92/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,7 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 111/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 28,0 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 160/308 |
Talous
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 306 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 48/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 120,6 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 209/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 066 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 156/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 825 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 156/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 6 502 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 62/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,2 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 40/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,9 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 256/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 237,5 /1 000 as. | 43,5 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 18/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 590 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 124/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,0 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 131/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Jämsä | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,3 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 152/308 |
Jämsä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus26,7 % ×2,1
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,0 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,8 % ×0,9
- Koulutus6,0 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,0 % ×0,8
- Rakentaminen5,5 % ×0,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous4,1 % ×1,7
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,0 % ×1,1
Jämsä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Jämsä?
Kunnassa Jämsä on 19 020 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 62 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Jämsä pinta-ala?
Kunnan Jämsä pinta-ala on 1 571,4 km² ja väestötiheys 12 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Jämsä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Jämsä väkiluku muuttui luvusta 21 542 lukuun 19 020 (−11,7 %).
Missä Jämsä sijaitsee?
Jämsä sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 61,864, pituusaste 25,190.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Jämsä?
Kunnassa Jämsä tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Jämsä?
Kunnassa Jämsä tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 237,5 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 18 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Jämsä naapurikunnat?
Kunnan Jämsä lähimmät kunnat ovat Luhanka (28 km), Kuhmoinen (33 km), Mänttä-Vilppula (35 km), Muurame (39 km), Juupajoki (44 km).