Toivakka: väkiluku ja tilastot
Toivakka: väkiluku on 2 307 (2025), pinta-ala 361,5 km² ja väestötiheys 6,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 243 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −5,1 % vuosina 2015–2025.
- 2 307 asukasta
- 361,5 km²
- 6 as./km²

Toivakka lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Toivakka on väkiluvultaan sijalla 16.
Kerrostaloasuntojen osuus: Toivakka 0,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 44,3 %, koko maassa 48,5 %.
Ruotsinkielisten osuus: Toivakka 0,1 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,3 %.
Tiesitkö?
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 50 627 jalkapallokenttää.
- 2,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Muurame, 21,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Muurame (10 646 asukasta), 22 km:n päässä.
Toivakka: väestönkehitys
Toivakka: väkiluku oli 2 431 vuonna 2015 ja 2 307 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 401 |
| 2021 | 2 387 |
| 2022 | 2 407 |
| 2023 | 2 368 |
| 2024 | 2 349 |
| 2025 | 2 307 |
Toivakka: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,6 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 72/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 29,9 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 179/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,3 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 187/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 277 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 255/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,0 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 132/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 20,2 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 98/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 74,5 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 50/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 0,0 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 301/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,1 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 173/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 373,2 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 91/308 |
Energia
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,7 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 274/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 43,5 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 99/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,5 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 78/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,0 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 276/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 38,2 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 78/308 |
Talous
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 339 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 258/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 144,3 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 147/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 432 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 127/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 799 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 163/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 573 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 254/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,0 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 175/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,8 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 69/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 577 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 165/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,1 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 155/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Toivakka | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,5 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 112/308 |
Toivakka: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,3 % ×1,1
- Teollisuus19,5 % ×1,6
- Rakentaminen11,9 % ×1,8
- Koulutus8,2 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,0 % ×1,1
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7,1 % ×1,4
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous6,4 % ×2,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,3 % ×0,4
Toivakka kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Toivakka?
Kunnassa Toivakka on 2 307 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 243 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Toivakka pinta-ala?
Kunnan Toivakka pinta-ala on 361,5 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Toivakka väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Toivakka väkiluku muuttui luvusta 2 431 lukuun 2 307 (−5,1 %).
Missä Toivakka sijaitsee?
Toivakka sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,097, pituusaste 26,082.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Toivakka?
Kunnassa Toivakka tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 301 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Toivakka?
Kunnassa Toivakka tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mitkä ovat kunnan Toivakka naapurikunnat?
Kunnan Toivakka lähimmät kunnat ovat Muurame (22 km), Jyväskylä (24 km), Kangasniemi (32 km), Laukaa (36 km), Hankasalmi (37 km).