Uurainen: väkiluku ja tilastot
Uurainen: väkiluku on 3 651 (2025), pinta-ala 348,0 km² ja väestötiheys 10,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 198 308 kunnan joukossa. Väkiluku on vakaa: −0,4 % vuosina 2015–2025.
- 3 651 asukasta
- 348,0 km²
- 10 as./km²

Uurainen lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Uurainen on väkiluvultaan sijalla 12.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Uurainen 23,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 13,9 %, koko maassa 14,3 %.
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus: Uurainen 77,1 %, Keski-Suomi keskimäärin 38,4 %, koko maassa 35,9 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,2 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 48 738 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Äänekoski, 18,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Äänekoski (17 492 asukasta), 18 km:n päässä.
Uurainen: väestönkehitys
Uurainen: väkiluku oli 3 666 vuonna 2015 ja 3 651 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 646 |
| 2021 | 3 634 |
| 2022 | 3 592 |
| 2023 | 3 615 |
| 2024 | 3 657 |
| 2025 | 3 651 |
Uurainen: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 23,0 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 5/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,4 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 273/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 41,2 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 292/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 290/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 654 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 228/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,7 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 141/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 27,0 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 55/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 77,1 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 29/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,5 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 245/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 11,8 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 244/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 179,7 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 162/308 |
Energia
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,3 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 243/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 47,0 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 56/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,9 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 110/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,8 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 257/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 34,1 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 104/308 |
Talous
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 415 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 235/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 113,5 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 228/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 620 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 180/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 046 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 117/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 784 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 230/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,7 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 112/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 78,0 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 101/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 554 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 215/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,5 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 175/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Uurainen | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 25,8 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 126/308 |
Uurainen: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut24,2 % ×1,3
- Rakentaminen12,7 % ×2,0
- Koulutus11,9 % ×1,6
- Teollisuus8,9 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous8,3 % ×3,4
- Kuljetus ja varastointi8,3 % ×1,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,8 % ×0,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,2 % ×0,5
Uurainen kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Uurainen?
Kunnassa Uurainen on 3 651 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 198 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Uurainen pinta-ala?
Kunnan Uurainen pinta-ala on 348,0 km² ja väestötiheys 10 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Uurainen väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Uurainen väkiluku muuttui luvusta 3 666 lukuun 3 651 (−0,4 %).
Missä Uurainen sijaitsee?
Uurainen sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,500, pituusaste 25,438.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Uurainen?
Kunnassa Uurainen tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 23,0 % (2025). Se on sijalla 5 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Uurainen?
Kunnassa Uurainen tunnusluvun ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus” arvo on 77,1 % (2025). Se on sijalla 29 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 64,9 %.
Mitkä ovat kunnan Uurainen naapurikunnat?
Kunnan Uurainen lähimmät kunnat ovat Äänekoski (18 km), Saarijärvi (25 km), Laukaa (28 km), Petäjävesi (30 km), Jyväskylä (33 km).