Sonkajärvi: väkiluku ja tilastot
Sonkajärvi: väkiluku on 3 521 (2025), pinta-ala 1 466,1 km² ja väestötiheys 2,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 201 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −17,7 % vuosina 2015–2025.
- 3 521 asukasta
- 1 466,1 km²
- 2 as./km²

Sonkajärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Sonkajärvi on väkiluvultaan sijalla 11.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Sonkajärvi 51,2 %, Pohjois-Savo keskimäärin 23,6 %, koko maassa 12,7 %.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Sonkajärvi 430 €/m², Pohjois-Savo keskimäärin 1 553 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,6 %.
Tiesitkö?
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 205 331 jalkapallokenttää.
- 7,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Iisalmi, 20,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Iisalmi (20 205 asukasta), 21 km:n päässä.
Sonkajärvi: väestönkehitys
Sonkajärvi: väkiluku oli 4 278 vuonna 2015 ja 3 521 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 841 |
| 2021 | 3 777 |
| 2022 | 3 672 |
| 2023 | 3 637 |
| 2024 | 3 570 |
| 2025 | 3 521 |
Sonkajärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,6 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 247/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 39,6 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 55/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,9 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 60/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,8 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 257/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 404 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 189/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,2 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 170/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,2 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 278/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 63,4 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 169/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 199/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 23,4 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 56/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 241,7 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 128/308 |
Energia
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,4 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 130/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 29,8 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 286/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,8 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 211/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,8 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 257/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 51,2 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 9/308 |
Talous
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 574 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 198/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 160,8 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 105/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 029 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 217/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 430 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 213/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 067 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 195/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,4 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 58/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 71,7 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 245/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 583 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 150/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,1 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 59/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,2 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 285/308 |
Sonkajärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,6 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous19,0 % ×7,8
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus14,4 % ×2,9
- Rakentaminen11,9 % ×1,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,2 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Koulutus5,1 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,2 % ×0,4
Sonkajärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Sonkajärvi?
Kunnassa Sonkajärvi on 3 521 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 201 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Sonkajärvi pinta-ala?
Kunnan Sonkajärvi pinta-ala on 1 466,1 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Sonkajärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Sonkajärvi väkiluku muuttui luvusta 4 278 lukuun 3 521 (−17,7 %).
Missä Sonkajärvi sijaitsee?
Sonkajärvi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,669, pituusaste 27,522.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Sonkajärvi?
Kunnassa Sonkajärvi tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 51,2 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Sonkajärvi?
Kunnassa Sonkajärvi tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 430 €/m² (2025). Se on sijalla 213 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mitkä ovat kunnan Sonkajärvi naapurikunnat?
Kunnan Sonkajärvi lähimmät kunnat ovat Iisalmi (21 km), Vieremä (27 km), Lapinlahti (34 km), Rautavaara (43 km), Kiuruvesi (45 km).