Petäjävesi: väkiluku ja tilastot
Petäjävesi: väkiluku on 3 511 (2025), pinta-ala 456,4 km² ja väestötiheys 7,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 203 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,4 % vuosina 2015–2025.
- 3 511 asukasta
- 456,4 km²
- 8 as./km²

Petäjävesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Petäjävesi on väkiluvultaan sijalla 14.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Petäjävesi 1,4 %, Keski-Suomi keskimäärin 4,2 %, koko maassa 7,7 %.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Petäjävesi 11,2 %, Keski-Suomi keskimäärin 15,9 %, koko maassa 17,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,0 %.
Tiesitkö?
Petäjävesi: väestönkehitys
Petäjävesi: väkiluku oli 4 008 vuonna 2015 ja 3 511 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 772 |
| 2021 | 3 678 |
| 2022 | 3 651 |
| 2023 | 3 596 |
| 2024 | 3 552 |
| 2025 | 3 511 |
Petäjävesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,2 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 87/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,0 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 222/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,4 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 209/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,4 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 283/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 003 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 210/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,0 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 132/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 19,6 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 103/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 118/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,7 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 164/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 17,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 143/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 219,3 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 139/308 |
Energia
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,1 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 172/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 42,4 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 117/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,6 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 75/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,2 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 252/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 34,6 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 100/308 |
Talous
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 487 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 213/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 137,1 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 170/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 169 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 147/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 764 €/m² | 1 574 €/m² | 1 110 €/m² | sija 171/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 752 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 234/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,0 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 102/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,3 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 117/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 564 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 190/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,3 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 147/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Petäjävesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 28,2 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 85/308 |
Petäjävesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25,0 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,0 % ×5,3
- Koulutus10,9 % ×1,5
- Rakentaminen9,8 % ×1,5
- Teollisuus6,6 % ×0,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,9 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,1 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,6 % ×0,9
Petäjävesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Petäjävesi?
Kunnassa Petäjävesi on 3 511 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 203 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Petäjävesi pinta-ala?
Kunnan Petäjävesi pinta-ala on 456,4 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Petäjävesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Petäjävesi väkiluku muuttui luvusta 4 008 lukuun 3 511 (−12,4 %).
Missä Petäjävesi sijaitsee?
Petäjävesi sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,258, pituusaste 25,183.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Petäjävesi?
Kunnassa Petäjävesi tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 1,4 % (2025). Se on sijalla 283 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Petäjävesi?
Kunnassa Petäjävesi tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 11,2 % (2025). Se on sijalla 252 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mitkä ovat kunnan Petäjävesi naapurikunnat?
Kunnan Petäjävesi lähimmät kunnat ovat Keuruu (25 km), Multia (26 km), Muurame (29 km), Jyväskylä (29 km), Uurainen (30 km).