Salla: väkiluku ja tilastot
Salla: väkiluku on 3 231 (2025), pinta-ala 5 729,8 km² ja väestötiheys 0,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 207 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,3 % vuosina 2015–2025.
- 3 231 asukasta
- 5 729,8 km²
- 1 as./km²

Salla lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Salla on väkiluvultaan sijalla 12.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Salla 0,2 %, Lappi keskimäärin 1,6 %, koko maassa 6,9 %.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Salla 7,4 %, Lappi keskimäärin 13,5 %, koko maassa 14,3 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 27,6 %.
Tiesitkö?
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 802 494 jalkapallokenttää.
- 31,0 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Savukoski, 55,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kemijärvi (6 919 asukasta), 56 km:n päässä.
Salla: väestönkehitys
Salla: väkiluku oli 3 727 vuonna 2015 ja 3 231 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 407 |
| 2021 | 3 416 |
| 2022 | 3 336 |
| 2023 | 3 344 |
| 2024 | 3 285 |
| 2025 | 3 231 |
Salla: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 7,4 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 302/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,1 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 25/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,5 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 20/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,6 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 142/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 397 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 192/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,2 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 308/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,1 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 297/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 63,3 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 171/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,4 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 168/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 27,8 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 15/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 434,2 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 74/308 |
Energia
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,7 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 109/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 26,8 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 299/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,8 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 113/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,5 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 167/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 44,2 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 41/308 |
Talous
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 520 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 208/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 158,3 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 113/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 752 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 174/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 754 €/m² | 1 493 €/m² | 1 110 €/m² | sija 173/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 067 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 195/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,1 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 42/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,0 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 240/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 433,9 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 13/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 560 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 197/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,0 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 95/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Salla | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 20,1 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 254/308 |
Salla: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut27,6 % ×1,4
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus13,0 % ×2,6
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous11,2 % ×4,6
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9,5 % ×2,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,8 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,6 % ×0,5
- Koulutus4,8 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,7 % ×0,9
Salla kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Salla?
Kunnassa Salla on 3 231 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 207 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Salla pinta-ala?
Kunnan Salla pinta-ala on 5 729,8 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Salla väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Salla väkiluku muuttui luvusta 3 727 lukuun 3 231 (−13,3 %).
Missä Salla sijaitsee?
Salla sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 66,831, pituusaste 28,670.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Salla?
Kunnassa Salla tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 0,2 % (2025). Se on sijalla 308 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Salla?
Kunnassa Salla tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 7,4 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mitkä ovat kunnan Salla naapurikunnat?
Kunnan Salla lähimmät kunnat ovat Savukoski (56 km), Kemijärvi (56 km), Pelkosenniemi (59 km), Posio (83 km), Kuusamo (99 km).