Vieremä: väkiluku ja tilastot
Vieremä: väkiluku on 3 295 (2025), pinta-ala 925,3 km² ja väestötiheys 3,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 206 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,3 % vuosina 2015–2025.
- 3 295 asukasta
- 925,3 km²
- 4 as./km²

Vieremä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Vieremä on väkiluvultaan sijalla 12.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Vieremä 8,4 %, Pohjois-Savo keskimäärin 10,7 %, koko maassa 17,0 %.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Vieremä 3,9 %, Pohjois-Savo keskimäärin 4,6 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 46,6 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 129 594 jalkapallokenttää.
- 5,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kiuruvesi, 21,3 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kiuruvesi (7 255 asukasta), 21 km:n päässä.
Vieremä: väestönkehitys
Vieremä: väkiluku oli 3 757 vuonna 2015 ja 3 295 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 522 |
| 2021 | 3 490 |
| 2022 | 3 427 |
| 2023 | 3 387 |
| 2024 | 3 352 |
| 2025 | 3 295 |
Vieremä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,3 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 150/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 30,3 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 174/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,5 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 156/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,0 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 125/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 942 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 214/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,9 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 238/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,7 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 149/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 69,5 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 100/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,8 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 210/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 15,1 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 193/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 146,9 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 180/308 |
Energia
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,7 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 123/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,6 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 160/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,0 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 254/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,4 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 282/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 44,1 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 42/308 |
Talous
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 601 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 191/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 179,3 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 68/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 922 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 168/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 798 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 153/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,6 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 106/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 565 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 188/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,1 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 188/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Vieremä | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,6 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 221/308 |
Vieremä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus46,6 % ×3,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,2 % ×7,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9,5 % ×0,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,3 % ×0,6
- Rakentaminen3,5 % ×0,5
- Koulutus3,4 % ×0,5
- Kaivostoiminta ja louhinta2,4 % ×9,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta2,2 % ×0,3
Vieremä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Vieremä?
Kunnassa Vieremä on 3 295 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 206 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Vieremä pinta-ala?
Kunnan Vieremä pinta-ala on 925,3 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Vieremä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Vieremä väkiluku muuttui luvusta 3 757 lukuun 3 295 (−12,3 %).
Missä Vieremä sijaitsee?
Vieremä sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,743, pituusaste 27,001.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Vieremä?
Kunnassa Vieremä tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 8,4 % (2025). Se on sijalla 282 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Vieremä?
Kunnassa Vieremä tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 3,9 % (2025). Se on sijalla 238 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Vieremä naapurikunnat?
Kunnan Vieremä lähimmät kunnat ovat Kiuruvesi (21 km), Iisalmi (23 km), Sonkajärvi (27 km), Lapinlahti (46 km), Pyhäjärvi (51 km).