Mäntsälä: väkiluku ja tilastot
Mäntsälä: väkiluku on 20 861 (2025), pinta-ala 581,5 km² ja väestötiheys 35,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 49 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +0,9 % vuosina 2015–2025.
- 20 861 asukasta
- 581,5 km²
- 36 as./km²

Mäntsälä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Mäntsälä on väkiluvultaan sijalla 15.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Mäntsälä 61,9 %, Uusimaa keskimäärin 38,7 %, koko maassa 39,4 %.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Mäntsälä 8,0 %, Uusimaa keskimäärin 9,9 %, koko maassa 11,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,9 %.
Tiesitkö?
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 81 438 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Pukkila, 14,3 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Järvenpää (46 944 asukasta), 22 km:n päässä.
Mäntsälä: väestönkehitys
Mäntsälä: väkiluku oli 20 685 vuonna 2015 ja 20 861 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 20 783 |
| 2021 | 20 837 |
| 2022 | 20 912 |
| 2023 | 20 957 |
| 2024 | 20 934 |
| 2025 | 20 861 |
Mäntsälä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 16,8 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 48/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,8 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 269/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 43,5 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 256/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,7 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 82/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,3 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 109/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 10 254 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 63/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,7 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 183/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 35,8 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 25/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 62,0 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 181/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 22,7 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 86/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,0 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 294/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 42,2 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 257/308 |
Energia
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,9 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 151/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 61,9 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 5/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,7 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 74/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,9 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 209/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,2 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 267/308 |
Talous
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 246 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 51/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 107,3 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 239/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 377 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 45/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 735 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 45/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 6 030 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 67/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,7 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 217/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,4 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 58/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 562 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 193/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 9,3 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 266/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Mäntsälä | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 27,0 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 105/308 |
Mäntsälä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,9 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus16,5 % ×1,5
- Rakentaminen12,4 % ×1,9
- Koulutus8,9 % ×1,2
- Teollisuus6,4 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,1 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,1 % ×1,1
Mäntsälä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Mäntsälä?
Kunnassa Mäntsälä on 20 861 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 49 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Mäntsälä pinta-ala?
Kunnan Mäntsälä pinta-ala on 581,5 km² ja väestötiheys 36 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Mäntsälä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Mäntsälä väkiluku muuttui luvusta 20 685 lukuun 20 861 (+0,9 %).
Missä Mäntsälä sijaitsee?
Mäntsälä sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,636, pituusaste 25,319.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Mäntsälä?
Kunnassa Mäntsälä tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 61,9 % (2025). Se on sijalla 5 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Mäntsälä?
Kunnassa Mäntsälä tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 8,0 % (2025). Se on sijalla 294 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mitkä ovat kunnan Mäntsälä naapurikunnat?
Kunnan Mäntsälä lähimmät kunnat ovat Pukkila (14 km), Pornainen (18 km), Askola (19 km), Järvenpää (22 km), Hausjärvi (23 km).