Mänttä-Vilppula: väkiluku ja tilastot
Mänttä-Vilppula: väkiluku on 9 109 (2025), pinta-ala 534,8 km² ja väestötiheys 17,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 104 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −14,1 % vuosina 2015–2025.
- 9 109 asukasta
- 534,8 km²
- 17 as./km²

Mänttä-Vilppula lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Mänttä-Vilppula on väkiluvultaan sijalla 11.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Mänttä-Vilppula 4,3 %, Pirkanmaa keskimäärin 32,5 %, koko maassa 27,0 %.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Mänttä-Vilppula 611 €/m², Pirkanmaa keskimäärin 2 341 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 33,3 %.
Tiesitkö?
Mänttä-Vilppula: väestönkehitys
Mänttä-Vilppula: väkiluku oli 10 604 vuonna 2015 ja 9 109 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 9 673 |
| 2021 | 9 563 |
| 2022 | 9 360 |
| 2023 | 9 271 |
| 2024 | 9 270 |
| 2025 | 9 109 |
Mänttä-Vilppula: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,5 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 250/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 39,1 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 61/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,7 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 64/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,4 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 105/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 6 569 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 85/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,0 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 111/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,3 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 301/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 43,9 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 269/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 36,5 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 47/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 23,3 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 59/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 169,5 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 168/308 |
Energia
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,0 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 104/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,3 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 215/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,2 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 126/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 24,6 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 56/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 26,9 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 167/308 |
Talous
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 981 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 131/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 105,8 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 242/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 920 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 226/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 611 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 197/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 316 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 102/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,6 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 81/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,1 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 266/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 14,6 /1 000 as. | 26,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 114/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 563 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 191/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,4 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 79/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,4 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 226/308 |
Mänttä-Vilppula: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus33,3 % ×2,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,6 % ×1,0
- Koulutus7,1 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,8 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,5 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,8 % ×0,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous3,6 % ×1,5
Mänttä-Vilppula kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Mänttä-Vilppula?
Kunnassa Mänttä-Vilppula on 9 109 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 104 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Mänttä-Vilppula pinta-ala?
Kunnan Mänttä-Vilppula pinta-ala on 534,8 km² ja väestötiheys 17 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Mänttä-Vilppula väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Mänttä-Vilppula väkiluku muuttui luvusta 10 604 lukuun 9 109 (−14,1 %).
Missä Mänttä-Vilppula sijaitsee?
Mänttä-Vilppula sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 62,033, pituusaste 24,617.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Mänttä-Vilppula?
Kunnassa Mänttä-Vilppula tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 4,3 % (2025). Se on sijalla 301 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Mänttä-Vilppula?
Kunnassa Mänttä-Vilppula tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 611 €/m² (2025). Se on sijalla 197 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mitkä ovat kunnan Mänttä-Vilppula naapurikunnat?
Kunnan Mänttä-Vilppula lähimmät kunnat ovat Keuruu (26 km), Ruovesi (28 km), Juupajoki (29 km), Jämsä (35 km), Petäjävesi (39 km).