Tuusniemi: väkiluku ja tilastot
Tuusniemi: väkiluku on 2 270 (2025), pinta-ala 543,2 km² ja väestötiheys 4,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 244 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,5 % vuosina 2015–2025.
- 2 270 asukasta
- 543,2 km²
- 4 as./km²

Tuusniemi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Tuusniemi on väkiluvultaan sijalla 15.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Tuusniemi 5,5 %, Pohjois-Savo keskimäärin 10,7 %, koko maassa 17,0 %.
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Tuusniemi 65,7 %, Pohjois-Savo keskimäärin 72,1 %, koko maassa 73,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,2 %.
Tiesitkö?
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 76 076 jalkapallokenttää.
- 4,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kaavi, 18,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Outokumpu (6 365 asukasta), 28 km:n päässä.
Tuusniemi: väestönkehitys
Tuusniemi: väkiluku oli 2 719 vuonna 2015 ja 2 270 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 433 |
| 2021 | 2 420 |
| 2022 | 2 394 |
| 2023 | 2 313 |
| 2024 | 2 311 |
| 2025 | 2 270 |
Tuusniemi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,5 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 292/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 42,7 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 28/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,1 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 27/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,4 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 215/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 605 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 231/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,5 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 122/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,7 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 256/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,1 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 150/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 6,9 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 198/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,1 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 94/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 541,4 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 52/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,6 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 226/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,7 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 141/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,4 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 229/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,5 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 301/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 48,8 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 16/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 422 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 233/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 182,6 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 63/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 582 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 244/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 553 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 257/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 75/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 65,7 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 298/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 576 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 167/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,2 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 18/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tuusniemi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,1 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 235/308 |
Tuusniemi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25,2 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous20,2 % ×8,3
- Koulutus9,5 % ×1,3
- Rakentaminen8,9 % ×1,4
- Teollisuus8,2 % ×0,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,1 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,8 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,1 % ×0,8
Tuusniemi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tuusniemi?
Kunnassa Tuusniemi on 2 270 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 244 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tuusniemi pinta-ala?
Kunnan Tuusniemi pinta-ala on 543,2 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tuusniemi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tuusniemi väkiluku muuttui luvusta 2 719 lukuun 2 270 (−16,5 %).
Missä Tuusniemi sijaitsee?
Tuusniemi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,811, pituusaste 28,492.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Tuusniemi?
Kunnassa Tuusniemi tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 5,5 % (2025). Se on sijalla 301 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo kunnassa Tuusniemi?
Kunnassa Tuusniemi tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo on 65,7 % (2024). Se on sijalla 298 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 75,4 %.
Mitkä ovat kunnan Tuusniemi naapurikunnat?
Kunnan Tuusniemi lähimmät kunnat ovat Kaavi (18 km), Outokumpu (28 km), Kuopio (42 km), Heinävesi (43 km), Polvijärvi (45 km).