Siilinjärvi: väkiluku ja tilastot
Siilinjärvi: väkiluku on 21 348 (2025), pinta-ala 401,0 km² ja väestötiheys 53,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 48 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −2,0 % vuosina 2015–2025.
- 21 348 asukasta
- 401,0 km²
- 53 as./km²

Siilinjärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Siilinjärvi on väkiluvultaan sijalla 2.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Siilinjärvi 60,5 %, Pohjois-Savo keskimäärin 39,1 %, koko maassa 39,4 %.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Siilinjärvi 1,6 %, Pohjois-Savo keskimäärin 4,6 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,2 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestötiheys”.
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 56 165 jalkapallokenttää.
- 2,9 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Siilinjärvi: väestönkehitys
Siilinjärvi: väkiluku oli 21 794 vuonna 2015 ja 21 348 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 21 251 |
| 2021 | 21 293 |
| 2022 | 21 232 |
| 2023 | 21 290 |
| 2024 | 21 269 |
| 2025 | 21 348 |
Siilinjärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,6 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 35/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 23,8 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 250/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 43,8 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 252/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,7 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 262/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 10 773 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 59/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 1,6 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 287/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 29,4 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 43/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 51,5 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 245/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 23,4 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 83/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 286/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 41,4 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 258/308 |
Energia
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,0 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 74/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 60,5 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 7/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,2 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 86/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,4 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 241/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,8 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 268/308 |
Talous
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 852 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 66/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 87,1 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 289/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 122 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 66/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 469 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 63/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 7 153 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 55/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 181/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,0 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 81/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 539 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 242/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 8,8 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 272/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 34,1 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 42/308 |
Siilinjärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,2 % ×1,0
- Teollisuus15,0 % ×1,2
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus9,6 % ×1,9
- Rakentaminen9,1 % ×1,4
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,8 % ×0,8
- Koulutus7,2 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,1 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,2 % ×0,8
Siilinjärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Siilinjärvi?
Kunnassa Siilinjärvi on 21 348 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 48 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Siilinjärvi pinta-ala?
Kunnan Siilinjärvi pinta-ala on 401,0 km² ja väestötiheys 53 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Siilinjärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Siilinjärvi väkiluku muuttui luvusta 21 794 lukuun 21 348 (−2,0 %).
Missä Siilinjärvi sijaitsee?
Siilinjärvi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 63,075, pituusaste 27,660.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Siilinjärvi?
Kunnassa Siilinjärvi tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 60,5 % (2025). Se on sijalla 7 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Siilinjärvi?
Kunnassa Siilinjärvi tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 1,6 % (2025). Se on sijalla 287 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Siilinjärvi naapurikunnat?
Kunnan Siilinjärvi lähimmät kunnat ovat Kuopio (20 km), Lapinlahti (35 km), Kaavi (43 km), Tervo (48 km), Pielavesi (49 km).